Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

10 objawów choroby Alzheimera

Moi drodzy,

zanim przeczytacie dziś o tym jakie objawy są charakterystyczne dla choroby Alzheimera, to chciałam Was uprzedzić, że pod koniec czytania tego wpisu każdemu z Was może się wydawać, że macie tę chorobę, bez względu na to czy macie 30 czy 60 lat. Prawda jest taka, że każdemu z nas może zdarzyć się, że zapomnimy o spotkaniu, w szczególności, gdy przeżywamy duży stres lub jesteśmy bardzo zmęczeni.  Poniżej przedstawiam Wam 10 sygnałów ostrzegawczych, jednocześnie zaznaczając na czym polega różnica między normalnie starzejącą się osobą, a osobą w początkowej fazie choroby Alzheimera.

 

objawy choroby Alzheimera

 

1.Utrata pamięci: Najwcześniej pojawiającym się objawem choroby Alzheimera jest utrata pamięci. Osoby chore zapominają, co robiły danego dnia, ale co ciekawe, doskonale pamiętają wydarzenia sprzed wieku lat. Niech to Was nie zmyli. Rodzinie czasem wydaje się, że to nic skoro babcia zapomina o tym co robiła wczoraj, skoro doskonale pamięta sytuacje sprzed 40 lat. Ba! Potrafi nawet ze szczegółami opowiedzieć co miała na sobie tego dnia. Tego rodzaju zachowanie utrudnia szybkie zdiagnozowanie choroby.

Mimo, że chorym i ich rodzinom często wydaje się, że nic im nie jest, skoro są w stanie przypomnieć sobie to, co działo się wiele lat temu, to właśnie utrata pamięci krótkotrwałej pomaga nam w diagnozie chorych z łagodnymi objawami choroby Alzheimera.

Osoba cierpiąca na demencję zaczyna zapominać świeże informacje i dzieje się tak coraz częściej. Zapomina o ostatnich wydarzeniach, spotkaniach,       o tym czy jadła posiłek. Normalnie starzejącym się ludziom zdarza sie zapomnieć o niektórych sprawach, gdy jednak im o tym przypomnimy to najczęściej przepraszają i uzmysławiają sobie, że rzeczywiście zapomnieli, można często usłyszeć “wyleciało mi z głowy”, “mam tyle na głowie, rzeczywiście zapomniałem”. Osoby z chorobą Alzheimera mogą całkowicie zaprzeczać temu, że były gdzieś umówione. Najlepiej byłoby też przyjrzeć się całej sytuacji i zobaczyć, czy rzeczywiście ta osoba jest przemęczona.

2. Problemy z wykonywaniem dobrze znanych czynności. To kolejny sygnał ostrzegawczy. Te problemy polegają na trudności w wykonywaniu codziennych, znanych nam dobrze zadań. Ludzie z demencją mogą mieć problemy z przygotowywaniem posiłków lub telefonowaniem. Za stan normalny uważa się, gdy zdarza nam się zapomnieć od czasu do czasu, np. po co się weszło do pokoju lub co się miało powiedzieć w danym momencie (każdemu zdarzylo się to choć raz, prawda?). Tak dzieje się często pod wpływem stresu. Ja nie raz poszłam do kuchni i zapominałam po co.
Osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera może, np. przygotować kolację i nie tylko zapomnieć jej podać, ale nawet zapomnieć, że ją przygotowała lub że już zjadła.

3. Problemy z językiem. To symptom objawiający się głównie poprzez zapominanie różnych słów i zastępowanie ich innymi i mniej trafnymi słowami, przez co wypowiedzi mówione bądź też pisane są trudne do zrozumienia. Przykładem może być np. pytanie o pomidora, które osoba       z Alzheimerem może zastąpić pytaniem „gdzie jest to czerwone, co kładzie się na kanapkę?” Stanem normalnym jest jednak zdarzające się czasami trudności ze znalezieniem odpowiedniego słowa.

4. Dezorientacja w czasie i miejscu. Chwilowa dezorientacja jeśli chodzi o datę lub trasę podróży nie jest powodem do zmartwienia. Natomiast osoby chore na Alzheimera mogą zgubić się np. na własnym osiedlu i nie wiedzieć jak się tam znalazły i jak wrócić do domu, mają także trudności z określeniem daty, pory roku. Pytają o pozostałych członków rodziny, którzy już nie żyją. Mogą nie rozpoznawać własnych dzieci, wyobraźcie sobie jakie to jest dla nich przerażające.

5. Nikła lub zmniejszona ocena sytuacji. Ten symptom objawia się tym, że osoba z Alzheimerem może się ubierać nieodpowiednio do warunków pogodowych. Osoba ta może wyjść z domu w szlafroku,                  a w gorący dzień ubrać się w kilka swetrów. Czasami może się też zdarzyć płacenie w sklepie zbyt dużą ilością pieniędzy. Jednak podejmowanie zastanawiających lub niezrozumiałych dla innych decyzji uznaje się za stan normalny.

Ten symptom w połączeniu z zaburzeniami pamięci jest przyczyną wielu nieporozumień i kłótni pomiędzy pacjentem a członkami jego rodziny. Wyobraźcie sobie, że uzgodniliście, że mama już nie może prowadzić samochodu, bo się gubi i jest to dla niej niebezpieczne. Po przedstawieniu argumentów, mama przyznała Wam rację. Za jakiś czas znów bierze kluczyki a Ty przypominasz o rozmowie, która niedawno mieliście. Finał jest taki,     że osoba z chorobą Alzheimera kłóci się z Wami, że nie rozmawialiście o tym. Nigdy nie oczekuj, że wiele informacji zostanie zapamiętanych, bo wykończy Cię twoja własna złość i frustracja.

 

objawy 2

6. Problemy z abstrakcyjnym myśleniem . Symptom ten przejawia się np. zapominaniem liczb lub zapominaniem jak obliczyć pewne rzeczy. Osoby z chorobą Alzheimera mogą mieć problemy z oszacowaniem wartości niektórych przedmiotów.

7. Umieszczanie różnych rzeczy na niewłaściwych miejscach. Objawia się to przede wszystkim odkładaniem rzeczy w różnych, często dziwnych miejscach. Może się zdarzyć, że osoba chora na Alzheimera położy buta w torebce. Za stan normalny uznaje się odkładanie np. kluczy do mieszkania lub portfela w różnych miejscach (na pewno wielu Waszych znajomych spędza godziny na szukaniu klucza do domu lub samochodu).

8. Zmiany nastroju lub zachowania. Osoby chore mogą mieć huśtawki nastrojów ze spokojnego do nawet silnej złości bez jakiejkolwiek wyraźnej przyczyny. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyjcie do wcześniejszego artykułu  o syndromie zachodzącego słońca.

9. Zmiany w osobowości. U osób z Alzheimerem można zauważyć gwałtowną zmianę osobowości. Mogą nagle stać się bojaźliwe, podejrzliwe, apatyczne, mało komunikatywne i popadać w stany lękowe lub wręcz odwrotnie, zachowywać się w sposób bezwstydny lub stać się bardzo wylewne. Jednak należy pamiętać, że z wiekiem osobowość każdego człowieka w pewnym stopniu zmienia się.

10. Utrata inicjatywy. Osoby chore mogą stać się bardzo pasywne co objawia się np. siedzeniem godzinami przed telewizorem lub zaprzestaniem wykonywania czynności, które sie wcześniej lubiło. Osoba z demencją może potrzebować bodźców skłaniających ją do wzięcia aktywnego udziału w codziennym życiu. Jednak czasami zmęczenie po pracy uniemożliwia nam aktywny udział w czymkolwiek i to jest normalne.

 

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.