Ciekawostki,  Różne

10 sposobów na długowieczność

Tak naprawdę nie ma jednego, magicznego sposobu na długowieczność. Badania pokazują, że sędziwy wiek jest raczej rezultatem wypracowania wielu zdrowch nawyków. Pocieszające jest to, że nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić je w życie.
Wielu badaczy zafascynowanych jest osobami, które ciesząc się pełnią zdrowia dożyli sędziwego wieku. Od wielu lat nurtuje ich pytanie, dlaczego niektórzy dożywają 100 lat, podczas gdy inni żyją dużo krócej. Aby poznać tajemnice długowieczności, przeprowadzono wiele wywiadów z ludźmi, którzy cieszą się doskonałym zdrowiem i formą. Po przeanalizowaniu ich stylu życia i diety, badacze wyłonili 10 najczęstszych czynników, które wpływają na wydłużenie życia.
Oto zestaw dla tch, którzy chcieliby dożyć swoich 100-tych urodzin.

1. Unikaj stresu.
Możecie pomyśleć: łatwo powiedzieć. Stres jest przecież wszechobecny. Są jednak sposoby na zmniejszenie jego negatywnych skutków. Postaraj się regularnie ćwiczyć lub znaleźć czas tylko dla siebie (wyłącz telefon, weź ciepłą kąpiel, obejrzyj ulubiony serial lub pójdź na spacer). Więcej o sposobach walki z stresem znajdziesz tu.


2. Utrzymuj kontakt ze znajomymi.
Wiele badań wskazuje na to, że przebywanie w otoczeniu przyjaciół i rodziny zmniejsza nasze szanse zachorowania na depresję. Staraj się utrzymywać kontakt ze znajoymi, nie tylko na Facebooku. Pamiętaj też, że w przypadku więzi z inym ludźmi liczy się jakość, a nie ilość.


3. Dodawaj więcej przypraw do posiłków.
Niektóre przyprawy mają także właściwości lecznicze. Do najzdrowszych przypraw należą m.in., imbir (ułatwia trawienie i łagodzi mdłości), kurkuma (ma właściwości przeciwzapalne), goździki (poprawiają przemianę materii).

przyprawy
4. Chodź do kościoła lub zadbaj o rozwój duchowy.
Badania pokazują, że osoby wierzące, uczęszczające do kościoła lub dbające o rozwój duchowy żyją dłużej. Wiara może mieć związek z długowiecznością, ponieważ wiele religii nakazuje zachowanie umiaru w jedzeniu i piciu alkoholu.

5. Zaadoptuj zwierzaka.
Posiadanie zwierzaka zmiejsza poziom stresu i ciśnienia krwi. Poza tym, taki zwierzak często zostaje najlepszym przyjacielem. Jak można oprzeć się tak ślicznym oczkom?

Reksio
6. Bądz optymistą i otaczaj się takimi ludźmi.
Wiecie jak to jest, kiedy spotykacie się z koleżanką, która na wszystko narzeka?
Tacy ludzie wysysają z nas dobrą energię i sprawiają, że boli nas głowa. Mówimy na nich „wampiry energetyczne.”
Ci, którzy myślą pozytywnie lub otaczają się ludźmi z radosnym podejściem do życia, żyją dłużej.

7. Pracuj lub zostań wolonatriuszem.
Często słyszę “odpocznę, gdy będę na emeryturze.” Potem jednak okazuje się, że wielu ludzi tęskni za pracą, kontaktem z ludźmi. Badania pokazją, że Ci, którzy mają zawsze coś do zrobienia żyją dłużej. Dlatego poleca się zapisanie się na różne kursy, wolontariat lub znalezienie tymczasowej pracy.

8. Jedz o stałych porach.
Zauważno, że ludzie, którzy żyją dłużej spożywją posiłki zasze tej samej porze, jedzą mało, ale często, unikają mięsa i niezdrowego jedzenia. Zabaj o to, aby Twoje posiłki były zdrowe i urozmaicone. Dobrze byłoby, abyś spożywał je w rodzinnym gronie.


9. Bądź aktywny fizycznie.
Jeśli nie lubisz ćwiczyć, zacznij od wykonywania krótkich ćwiczeń i wraz z upływem czasu zwiększaj ich ilość. Postaraj się też dużo spacerować lub zapisz się na jogę.

10. Nigdy nie przestawaj się uczyć.
Czytaj książki, ćwicz pamięć poprzez zapamiętywanie ulubionych wierszy. Pomyśl o nauce nowego języka, gry na gitarze, nauki obsługi komputera, czegokolwiek, czego zawsze chciałeś się nauczyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.