Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

9 rzeczy, które każdy Pacjent musi przygotować przed wizytą u lekarza

Każdy Pacjent jest jak ziemia nieznana. Jestem lekarzem, czasem czuje się jednak jak Krzysztof Kolumb. Przybijam do nieznanego lądu. Trzeba mi dobrej mapy, abym nie zgubił się w gąszczu chorób, przebytego leczenia, pobytów w szpitalach, zaleceń innych lekarzy. Dobrze by było otrzymać od Ciebie pomoc w tej podróży.Średni czas wizyty lekarskiej w Polsce to 10 minut. Zdarzają się poradnie przyjmujące Chorych jeszcze szybciej, ot, choćby w 4,5 minuty. Czas gotowania jajka. Na twardo. Lub na miękko. Zastanów się nad tym wchodząc do lekarza! Masz niewiele czasu, Twój lekarz też. Wykorzystaj każdą minutę. Przygotuj się: spisz wszystko co trzeba (zobacz niżej w artykule). Przygotuj także siebie: kąpiel przed wizytą w gabinecie jest naprawdę wskazana! Nie żartuję, w XXI wieku wciąż zdarza się, że po wizycie Chorego trzeba wietrzyć. Zwłaszcza, jeśli wcześniej zalecono medycynę ludową: obkładanie smalcem, polewanie moczem…. Tak, to wciąż się dzieje.

U lekarza jak na spowiedzi. Trzeba uczciwie, z głębi siebie wyciągnąć całą prawdę. Często zdarza się na przykład, że nie mówimy lekarzowi o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach. Omijamy suplementy. Tymczasem niewinna z pozoru witamina C potrafi znacząco osłabić działanie leków, na przykład przeciwbólowych. Niczego więc nie zatajaj i niczego się nie wstydź. Uwierz mi, wszystko już słyszałem. Niełatwo mnie zdziwić.

Wreszcie: zawsze lepiej chorować na tę chorobę, z powodu której jesteśmy leczeni. Jeśli jednak tak nie jest, bądźmy otwarci na nowe sugestie i pytania ze strony lekarza. Nie przywiązujmy się na śmierć do rozpoznania postawionego 20 lat temu albo przez koleżankę na targu, albo przez doktora Google.

Jak więc przygotować się dobrze do wizyty lekarskiej aby wykorzystać każdą minutę?

 1. Spisz listę wszystkich przyjmowanych leków oraz suplementów diety (np. witamin) lub zabierz ze sobą opakowania tych preparatów.
 2. Jeśli chorujesz na nadciśnienie, zabierz ze sobą dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego. Notatki prowadź regularnie, zwłaszcza w tygodniu poprzedzającym wizytę (nie mniej niż 2 pomiary na dobę: rano i wieczorem).
 3. Jeśli chorujesz na cukrzycę, zabierz ze sobą dzienniczek pomiarów poziomu cukru w domu.
 4. Część Chorych doświadcza wielu objawów na raz (ból, zaparcia, biegunki, spadek apetytu, zmęczenie, zmiany skórne, skoki ciśnienia i wiele wiele innych). Jeśli tak jest w Twoim wypadku – spisuj objawy w dzienniczku. Łatwiej będzie przywołać je podczas wizyty u lekarza.
 5. Wizyta w gabinecie lekarskim często związana jest ze stresem. Aby o niczym nie zapomnieć możesz spisać sobie wszystko, o co chcesz zapytać lekarza. Listę pytań przygotuj zaczynając od najważniejszego i kończąc na najmniej istotnym.
 6. Masz kartę wypisową z leczenia szpitalnego, z ambulatorium, z uzdrowiska? Zabierz ją!
 7. Pamiętaj, że na część pytań odpowiedzieć mogą pielęgniarki środowiskowe, czy pracujące w POZ lub ambulatorium. Warto zapytać je o kwestie pomiarów ciśnienia, glukozy, o dietę, prewencję chorób, o masę ciała.
 8. Wreszcie: warto rozważyć zabranie na wizytę członka rodziny.
 9. Zabierz na wizytę okulary do czytania oraz aparat słuchowy, jeśli z niego korzystasz. Nie ma nic gorszego niż potakiwać na stwierdzenia lekarza, których się zwyczajnie nie słyszy. Jeśli nie widzisz napisanych zaleceń – powiedz o tym lekarzowi.

Jeśli przygotowujesz się do pobytu w szpitalu, sprawdź listę poniżej. Warto mieć przygotowane podstawowe rzeczy z tej listy zawsze w domu, w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

 1. Ostatni wypis szpitalny, jeśli taki posiadasz. Ostatnia karta informacyjna z leczenia w poradni specjalistycznej lub w POZ. Jeśli niczego takiego nie posiadasz: spisz wszystkie swoje schorzenia na liście, dopisz także alergie.
 2. Lista stosowanych leków.
 3. Zestaw przetrwania pierwszej doby w szpitalu: ubranie, bieliznę, buty na zmianę, ręcznik, kosmetyki, przybory do mycia zębów, telefon i ładowarkę, listę numerów telefonów do najbliższych, okulary (jeśli używasz), drobne pieniądze na zakupy.

Specjalnie dla Ciebie przygotowałem do pobrania “Listę roboczą: Omówienie zmian w Twoim zdrowiu z lekarzem”. Dobre przygotowanie do wizyty lekarskiej jest dzięki tej liście naprawdę proste! Zapraszam do pobrania: https://mistrzpolikarp.pl/omowienie_zmian_zdrowia/

Pozdrawiam,

Alek Biesiada

lekarz rodzinny i hospicyjny

Zapraszam na blog poświęcony opiece nad chorymi Bliskimi, także umierajacymi: https://mistrzpolikarp.pl

Mogą Cię również zainteresować:

Jak przygotować się do pobytu w szpitalu?

Jak przygotować się do rozmowy z lekarzem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.