Ciekawostki,  Demencja,  Dla opiekunów,  Różne,  Starzenie się

Choroby, które wygladają jak demencja

Jedną z przyczyn dla których wiele osób nie jest leczonych na demencję, jest to, że jej objawy uznawane są za oznaki normalnego starzenia się lub mylone są z depresją, ponieważ te dwie choroby mają wiele wspólnych objawów. Niestety, czasem bywa odwrotnie i okazuje się, że osoby zdiagnozowane        z demencją tak naprawdę cierpią na inną chorobę. Dzieje się tak, gdyż istnieje wiele zaburzeń, których symptomy mogą przypominać demencje. Tych chorób jest ponad 100! Począwszy od skutków ubocznych niektórych leków aż do infekcji dróg moczowych, objawy takich problemów mogą przypominać demencję. Pocieszające jest jednak to, że gdy choroba zostanie wcześnie wyryta, jest odwracalna. Poniżej przedstawiam Wam listę potencjalnych zaburzeń, które mogą skutkować tak zwaną pseudodemencją.

1. Lekarstwa.
Wraz z wiekem zwiększa się liczba chorób na które cierpimy. Sam wiesz najlepiej, że jeszcze do niedawna nie musiałes brak leków na nadciśnienie, ale teraz się bez tego nie obędziesz. Niektóre choroby lubią (jak nieszczęścia) występować parami, więc jednocześnie zwiększa się liczba lekarstw, które przyjmujemy. Niektóre leki przyjmowane jednocześnie bardziej szkodzą niz pomagają. Możesz czuć się dziwnie, tracić równowagę, czuć się “przymulony”. Dzieje się tak dlatego, że nasze ciało wraz z wiekiem wolniej metabolizuje lekarstwa. Te przykre dolegliwości wynikające z efektów ubocznych lekarstw kumulują się i sprawiają, że masz objawy podobne do choroby Alzheimera.
W takiej sytuacji musisz porozmawiać z lekarzem i poinformować go             o wszystkich lekach jakie bierzesz, nawet tych zakupionych bez recepty.

leki

2. Niedobór witaminy B12.

Witamina B12 to jedna z bardzo ważnych witamin, ponieważ jej niedobory mogą powodować niedokrwistość, zmniejszenie liczby krwinek białych i płytek krwi, pogorszenie samopoczucia, rozdrażnienie, problemy ze skupieniem się i uwagą, a także zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Witaminę B12 znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak na przykład jaja, chude mięso, ryby, oraz sery. W celu zbadania poziomu witaminy B12 warto zrobić morfologie, a potem przyjmować witaminę doustne lub w zastrzykach.

b12
3. Problemy ze słuchem i wzrokiem.

Jesli nie słyszysz dobrze poleceń lekarza lub Twój wzrok pogorszył się na tyle, że potykasz się o inne przedmioty, to dla otoczenia może wyglądać tak jakbyś miał problemy charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Jako opiekun sprawdź czy osoba, którą się zajmujesz nie ma wyżej wymienionych problemów. Być może odpowiednio dobrany aparat słuchowy poprawi funkcjonowanie pacjenta na tyle, że demencja zostanie wykluczona.


4. Zaburzenia pracy nerek lub wątroby.      

W przypadku zaburznia pracy nerek i wątroby organizm nie jest w stanie dostatecznie wyczyścić krwi, co prowadzi do tego, że wzrasta stężenie produktów przemiany materii oraz toksyn. Ta zanieczyszczona krew dociera do innych organów i zaburza ich funkcjonowanie. Zaburzenia pracy nerek     i wątroby mają negatywny wpływ na wiele organów co skutkuje różnymi objawami, ale do tych które przypomninają demencje należą depresja, zaburzenia poznawcze, niepokój oraz psychozy. Natomiast ostra niewydolność wątroby powoduje zaburzenia świadomości takie jak na przykład majaczenie.

5.Depresja.

Niektorzy pacjenci cierpią na pseudodemencje, gdyż na skutek depresji ich pamięć funkcjonuje znacznie gorzej. Z drugiej strony, depresja często towarzyszy pacjentowi w przebiegu demencji. W celu wykluczenia depresji, porozmawiaj z lekarzem lub psychologiem o objawach, które zaobserwowałeś u siebie lub swojego podopiecznego, takich jak na przykład apatia, problemy ze snem, przedłużające się poczucie smutku czy utrata zainteresowań.


6. Nadużywanie alkoholu i narkotyków.


Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować znaczne obniżenie funkcjonowania. Być może niektórzy z Was słyszeli o zespole Korsakowa (nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego psychiatry). Jest to zaburzenie związane z brakiem witaminy B, które często występuje u alkoholików. Jednymi z głównych objawów tego zaburzenia są zaburzenia pamięci; pacjent pamięta o tym co wydarzyło się dawno temu, ale nie pamięta ostatnich zdarzeń. Występuje również apatia lub tendencja do konfabulacji (czyli zmyślania).

alkoholizm7. Delirium.

Delirium zwane jest również jako majaczenie lub ostry stan splątania. Jest to zespół zaburzeń w którym pacjent doświadcza wielu omamów wzrokowych, słuchowych oraz dotykowych. Pojawia się chaotyczna i niezbyt składna mowa. Zespół ten rozwija się dosyć gwałtownie, natomiast demencja rozwija się stopniowo. Przyczyn delirium może być wiele, najczęsciej pojawia się na wskutek zatrucia (lekami), udaru lub braku witaminy B12.

8. Zaburzenia pracy tarczycy.

W nadczynności tarczycy mogą występować takie objawy jak: chwiejność emocjonalna, nadpobudliwość, niepokój wewnętrzny, bezsenność, oraz majaczenie. Dodatkowymi obajwami, które mogą przypominać obajwy demencji są nerwowość i drażliwość.
Z drugiej strony niedoczynność tarczycy u osób dorosłych może prowadzić do otępienia z typowymi objawami osłabienia pamięci i logicznego rozumowania, a także apatii i spowolnienia psychoruchowego.
tarczycaW celu wykluczenia tego czy osoba cierpi na demencję czy jednak pseudodemencję konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie kilku testów (badanie moczu i krwi) ze szczególnym uwzględnieniem:

  • stężenia amoniaku we krwi,
  • poziomu cukru,
  • stężenia mocznika,
  • poziomu witaminy B12,
  • hormonów tarczycy.

Najważniejsze różnice między osobami, które chorują na demencję, a tymi u których występują obajwy podobne do demencji to to, że pacjenci z pseudodemencją są dobrze zorientowani w czasie i przestrzeni oraz są świadomi tego, że znacznie gorzej funkcjonują jeśli chodzi zarówno o życie codzienne jak i wykonywanie testów pamięci lub inteligencji.