Ciekawostki,  Demencja,  Różne

Czym jest apraksja?

apraksjaProblemem, jaki może pojawić się u osób chorujących na chorobę Alzheimera, są trudności w wykonywaniu elementarnych ruchów, mimo że chory nie cierpi na zaburzenia koordynacji ruchowej. Być może zauważyłeś, że podopieczny ma trudności z posługiwaniem się nożyczkami, podczas gdy ta umiejętność była przez niego bardzo dobrze opanowana. Może też wydawać się, że chory zapomniał jak myć zęby czy uczesać się lub ubrać. Z perspektywy kogoś, kto obserwuje taką osobę, może wydawać się, że zapomniała jaki krok należy wykonać, aby rozpocząć lub zakończyć daną czynność.

Apraksja

W procesie choroby zaburzeniom najpierw ulegają te umiejętności, których nauczyliśmy się w pracy, oraz te, które są złożone lub skomplikowane. Czasem trudno to zaobserwować, bo osoby które chorują na demencję są już najcześciej na emeryturze. Dla mojej znajomej pierwszym sygnałem tego, że coś działo się z jej mężem było to, że był on zawsze osobą, która szybko i sprawnie potrafiła naprawić większość sprzętu w domu. Z czasem znajoma zauważyła, że jej mąż nie wiedział jak przykręcić śrubkę. Bardzo się denerwował, że nie potrafił już naprawić sprzętu, podczas gdy przed chorobą nie sprawiało mu to żadnych problemów.

Wraz z postępem choroby chory może mieć problemy z czynnościami takimi jak: pisanie, złożenie rąk do modlitwy, pukanie do drzwi, machanie ręką, zawiązanie sznurowadeł, odkręcenie kranu, czy nawet zapięcie ubrania po skorzystaniu z toalety. W ostatniej fazie choroby chory ma problemy z wykonywaniem prostych czynności takich jak np. chodzenie, żucie pokarmu lub połykanie.

older couple Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy zaobserwujesz u bliskiej osoby problemy z wykonywaniem poszczególnych ruchów. Do lekarza powinieneś złosić się także gdy obserwując osobę chorą masz wrażenie, że wykonując dobrze znaną czynność, robi to w sposób jakby robiła to po raz pierwszy w życiu.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.