Czym jest gerontologia?

gerontologiaNajprościej mówiąc gerontologia to nauka o procesach starzenia się. Ze względu na to, że nasze społeczeństwo starzeje się, coraz częściej będziemy słyszeć o gerontologii. Nie każdy jednak wie, czym zajmuje się ta dziedzina i kim są gerontologowie. Celem tego artykułu jest przybliżenie Wam tego, dlaczego coraz bardziej istotnym jest, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu gerontologii.Według szacowań Głównego Urzędu Statystycznego 14 % populacji całego kraju stanowią osoby po 65. roku życia. Dla porównania, średnia krajów Europejskich to 17%. Szacuje się również, że za 5 lat prawie 20% osób żyjących w Polsce będzie miało więcej niż 65 lat. Oznacza to, że na każde 10 osób przypadać będą 2 osoby po 65. roku życia.

iloscosobwpolsce

Rosnąca liczba osób starszych oznacza zwiększające się zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą wiedzieć jak odpowiedzieć na potrzeby ludzi starszych i w jaki sposób pomóc im jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i niezależnością. Co ciekawe, średnia długość życia wydłużyła się na tyle, że w obrębie osób starszych powstało rozróżnienie na trzy kategorie: młodzi starzy (osoby w wieku 65–74 lata), starzy starzy (osoby w wieku 75–84 lata) oraz najstarsi starzy (osoby w wieku 85 lat i starsze).

Gerontologia

Gerontologia to słowo pochodzenia greckiego, gérōn, gérontos oznacza ‘starzec’, a lógos ‘słowo’, ‘ nauka’. Gerontologia nie jest jednak tylko nauką   o biologicznych przyczynach i skutkach starzenia się człowieka.                        To interdyscyplinarna dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu biologii, medycyny, kulturoznawstwa, psychologii i socjologii. Podobnie jak psychologii z psychiatrią, gerontologii nie należy mylić z geriatrią, która jest działem medycyny.

Gerontologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki, termin ten został po raz pierwszy użyty na początku XX wieku przez Ilya Ilyich Mechnikova, rosyjskiego mikrobiologa, laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.


Kim jest gerontolog?

To osoba, która zna się na dolegliwościach osób starszych i wie z jakimi problemami psychologicznymi i społecznymi mogą się one borykać. Gerontolog to także specjalista, który pomoże Ci w poznaniu czynników, wpływających na opóźnienie procesu starzenia się oraz w wypracowaniu technik pozwalających utrzymać Twoje ciało i umysł  w dobrej kondycji. Gerontolog, na przykład, podpowie Ci jak spędzać czas, aby zapobiec niektórym chorobom pojawiającym się najczęściej po 65-roku życia. Gerontologowie mogą pracować na uczelni, gdzie najczęściej prowadzą badania dotyczące m.in. optymalnego starzenia się lub mogą pracować bezpośrednio z osobami starszymi i ich rodzinami. Niestety starzenie się wielu osobom kojarzy się z utratą sprawności i chorobami, a osoby starsze są często stygmatyzowane. W kolejnych artykułach postaram się was przekonać do tego, że warto rozmawiać o różnych aspektach starzenia się i do tego, że starość może być piękna, a od seniorów możemy się wiele nauczyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Różne, Starzenie się. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.