Ciekawostki,  Różne,  Starzenie się

Czym jest gerontologia?

gerontologiaNajprościej mówiąc gerontologia to nauka o procesach starzenia się. Ze względu na to, że nasze społeczeństwo starzeje się, coraz częściej będziemy słyszeć o gerontologii. Nie każdy jednak wie, czym zajmuje się ta dziedzina i kim są gerontologowie. Celem tego artykułu jest przybliżenie Wam tego, dlaczego coraz bardziej istotnym jest, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu gerontologii.Według szacowań Głównego Urzędu Statystycznego 14 % populacji całego kraju stanowią osoby po 65. roku życia. Dla porównania, średnia krajów Europejskich to 17%. Szacuje się również, że za 5 lat prawie 20% osób żyjących w Polsce będzie miało więcej niż 65 lat. Oznacza to, że na każde 10 osób przypadać będą 2 osoby po 65. roku życia.

iloscosobwpolsce

Rosnąca liczba osób starszych oznacza zwiększające się zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą wiedzieć jak odpowiedzieć na potrzeby ludzi starszych i w jaki sposób pomóc im jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i niezależnością. Co ciekawe, średnia długość życia wydłużyła się na tyle, że w obrębie osób starszych powstało rozróżnienie na trzy kategorie: młodzi starzy (osoby w wieku 65–74 lata), starzy starzy (osoby w wieku 75–84 lata) oraz najstarsi starzy (osoby w wieku 85 lat i starsze).

Gerontologia

Gerontologia to słowo pochodzenia greckiego, gérōn, gérontos oznacza ‘starzec’, a lógos ‘słowo’, ‘ nauka’. Gerontologia nie jest jednak tylko nauką   o biologicznych przyczynach i skutkach starzenia się człowieka.                        To interdyscyplinarna dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu biologii, medycyny, kulturoznawstwa, psychologii i socjologii. Podobnie jak psychologii z psychiatrią, gerontologii nie należy mylić z geriatrią, która jest działem medycyny.

Gerontologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki, termin ten został po raz pierwszy użyty na początku XX wieku przez Ilya Ilyich Mechnikova, rosyjskiego mikrobiologa, laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.


Kim jest gerontolog?

To osoba, która zna się na dolegliwościach osób starszych i wie z jakimi problemami psychologicznymi i społecznymi mogą się one borykać. Gerontolog to także specjalista, który pomoże Ci w poznaniu czynników, wpływających na opóźnienie procesu starzenia się oraz w wypracowaniu technik pozwalających utrzymać Twoje ciało i umysł  w dobrej kondycji. Gerontolog, na przykład, podpowie Ci jak spędzać czas, aby zapobiec niektórym chorobom pojawiającym się najczęściej po 65-roku życia. Gerontologowie mogą pracować na uczelni, gdzie najczęściej prowadzą badania dotyczące m.in. optymalnego starzenia się lub mogą pracować bezpośrednio z osobami starszymi i ich rodzinami. Niestety starzenie się wielu osobom kojarzy się z utratą sprawności i chorobami, a osoby starsze są często stygmatyzowane. W kolejnych artykułach postaram się was przekonać do tego, że warto rozmawiać o różnych aspektach starzenia się i do tego, że starość może być piękna, a od seniorów możemy się wiele nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.