Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

Higiena jamy ustnej u osób z otępieniem

brush-18729_960_720Biorąc pod uwagę to, ile obowiązków na głowie ma opiekun osoby chorej, dosyć łatwo jest zapomnieć o stanie jamy ustnej. Poza tym często wydaje nam się, że jeśli osoba starsza jest na tyle sprawna, że potrafi się sama ubrać, to na pewno pamięta również o regularnym szczotkowaniu zębów. Nic bardziej mylnego. Opiekunowie, którzy mają już pewne doświadczenie w pracy      z osobami, które cierpią na demencję, wiedzą że czasem ich podopieczny powie, że umył się mimo, że wcale tego nie zrobił.Codzienna profilaktyka jest niezwykle ważna ponieważ pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się. Dużo lepiej i łatwiej jest dbać codziennie o zęby niż potem jeździć do stomatologa na długie, bolesne i kosztowne leczenie.

U osób cierpiących na otępienie mycie zębów może okazać się nielada wyzwaniem. To, czy osoba chora będzie wymagała pomocy, zależy od stadium otępienia w którym obecnie się znajduje.

Co możesz zrobić jako opiekun?

– wprowadź czynność mycia zębów jako stały element dnia.

Osoby chorujące na otępienie lubią systematyczność. Dobrze byłoby gdybyś pomagała podopiecznemu myć zęby o określonej porze dnia, np. zaraz po śniadaniu i przed pójściem spać. Pamiętaj jednak, że porę mycia zębów lepiej jest dostosować do stanu emocjonalnego chorego. Zastanów się o jakiej porze dnia Twój podopieczny jest najbardziej skłonny do współpracy i wykorzystaj to na takie czynności, które w innych porach mogą sprawiać trudności. Pamiętaj, że im bardziej będziesz naciskała na mycie zębów, tym z większym oporem się spotkasz ze strony chorego. Dlatego czasem lepiej jest przestać nalegać i spróbować ponownie za jakiś czas.

– przypominaj.

Na początku choroby, gdy chory jest w stanie sam umyć zęby, po prostu przypominaj mu o tej czynności. Gdy otępienie pogłębia się, a Ty chcesz aby chory jak najdłużej był samodzielny, pomagaj podopiecznemu w tej czynności dając jasne i krótkie instrukcje. Rozbij czynność mycia zębów na kilka kroków i mów np. weż do ręki szczoteczkę; nałóż pastę; teraz włóż szczoteczkę do buzi itp.

– myjcie zęby razem.

W bardziej zaawansowanym stadium, chory może zapomnieć w jaki sposób myje się zęby, mimo że nie ma ku temu fizycznych przeszkód, to znaczy nadal jest w stanie sam trzymać sztoteczkę i wykonywać nią ruchy. W takiej sytuacji pomocnym może być mycie zębów razem, tak aby Twój podopieczny widział co robisz i mógł naśladować Twoje zachowanie.

– regularnie odwiedzaj stomatologa.

W przypadku osób z demencją ważne jest, aby chodzić regularnie na wizyty kontrolne. Czasem osoby, u których rozwinęła się infekcja, nie będą potrafiły Ci o tym powiedzieć, a ich dyskomfort będzie bardzo negatywnie wpływał na ich samopoczucie i apetyt.

Poszukaj stomatologa, który ma doświadczenie z pacjentami chorującymi na demencję. Nie każdy dentysta nadaje się do pracy z osobami chorymi, gdyż ci pacjenci mogą wymagać więcej cierpliwości i delikatności.

Stomatolog lub higienistka stomatologiczna pomoże Ci także w nauczeniu się właściwych technik szczotkowania zębów oraz wskaże miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas szczotkowania zębów.

Gdy chory ma sztuczną szczękę.

Dbanie o sztuczną szczękę może sprawiać trudności, w szczególności gdy nie jest ona dobrze dopasowana. Nasz podopieczny może nam nie powiedzieć, że coś jest nie tak, ale za to przestanie jeść. Takie zachowanie może doprowadzić do niedożywienia i pogorszenia się jego stanu, a także do złego samopoczucia. Ponadto, osoby z demencją mogą mieć problemy z dokładnym rozgryzaniem pokarmu, przez co zwiększają swoje szanse na udławienie się. Właściwie dopasowana proteza oraz higiena jamy ustnej mogą obniżyć te szanse.

Poproś stomatologa o to, aby pokazał Tobie jak prawidłowo dbać o protezę oraz jak sprawdzać jamę ustną podopiecznego w celu szybkiego wykrycia nadwrażliwości dziąseł.
Można także poprosić stomatologa, aby w jakiś sposób oznaczył protezę. Jest to szczególnie przydatne dla osób przebywających w domach opieki, gdzie przez przypadek może dojść do zgubienia protezy.