Dla opiekunów,  Różne,  Starzenie się

Jak podróżować z osobą starszą?

Wakacje sprzyjają wyjazdom na urlop, więc dziś chciałabym Wam przedstawić kilka pożytecznych rad na temat podróżowania z seniorem. Mimo, że wyjazd na wakacje to dla wielu osób powód do radości, dla innych może być on powodem do stresu i zmartwień związanych z podróżą. Dlatego też podczas planowania podróży ze starszą mamą lub tatą weź pod uwagę następujące wskazówki:


1. Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem. W zależności od tego czy podróżujesz samolotem czy pociągiem, musisz zorientować się jak wygląda pomoc dla ludzi, którzy potrzebują wózka lub mają problemy z chodzeniem. Wiem, że gdy uprzedzi się o potrzebie pomocy, to linie lotnicze czekają z wózkiem i pomagają przy wsiadaniu i wysiadaniu z samolotu. Zorientuj się też, ile czeka Cię przesiadek i czy masz na nie wystarczająco dużo czasu.

mapa2. Jeśli podróżujesz samochodem, to upewnij się, że będzie on w stanie pomieścić sprzęt medyczny potrzebny Twojej mamie.

3. Przed wyjazdem zrób listę rzeczy, które potrzebujesz. Nie ma nic gorszego niż pakowanie się w pośpiechu. Upewnij się, że zapakowałeś lekarstwa, zarówno te które muszą być przyjmowane regularnie, jak i również te na wszelki wypadek.


4. W razie wypadku, gdyby Twój rodzic poczuł się gorzej i potrzebował konsultacji medycznej podczas urlopu, dobrze jest też mieć przy sobie kopię wyników ostatnich badań.

5. Przyszykuj osobną torbę na jedzenie i napoje, którą Twój rodzic będzie miał pod ręką podczas podróży. Przypominaj osobie starszej o regularnym piciu wody. Pomoże to w zapobiegnięciu odwodnieniu i złemu samopoczuciu podczas podróży.

starszaosobapodroz6. Na podróż przyszykuj wygodne ubrania, takie które nie będą obcierały podczas podróży.

7. W celu zmniejszenia dyskomfortu siedzenia cały czas w tej samej pozycji, postaraj się robić często przerwy w jeździe samochodem.

8. Jeśli spędzasz wakacje z osobami w różnym wieku, to nie wypełniaj całego dnia różnymi aktywnościami. Pozwól, aby Twoi rodzice mieli czas na odpoczynek w ciągu dnia lub po prostu mogli pobyć sami i porobić to, co lubią.


9. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, pomyśl o zakupie dobrego ubezpieczenia zdrowotnego. Będzie to nieoceniona inwestycja jeśli zdarzy się, że Twój rodzic będzie zmuszony aby skorzystać z opieki medycznej w innym kraju.

Podsumowując, niech wiek Twoich rodziców nie zniechęci Cię do podróżowania z nimi. Jeśli będziesz odpowiednio przygotowany, to podróż ze starszymi osobami nie będzie tak stresująca jak się wydaje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.