Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

Jak rozmawiać z innymi o chorobie Alzheimera?

 Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny został zdiagnozowany z chorobą Alzheimera, wcześniej czy później zaczniesz słyszeć pytania od troskliwych lub wścibskich znajomych, którzy są bardzo zainteresowani Twoim lub Twojego rodzica dziwnym zachowaniem.

W Twojej głowie pojawi się natłok myśli: co mam im powiedzieć? Czy w ogóle mam im mówić, że tata ma chorobę Alzheimera? Jak to przyjmą? Jak zatem rozmawiać z innymi o chorobie Alzheimera?

 

alzheimer_panthermedia_6594509_cr-W478H360

Zanim w ogóle cokolwiek postanowisz, najpierw sam musisz zrozumieć czym jest ta choroba i zaakceptować diagnozę. To dosyć stresujący okres. Po diagnozie, dobrze abyś powiadomił najbliższych członków rodziny oraz zaufanych przyjaciół. Niektórzy na wiadomość o diagnozie mogą zareagować zaprzeczeniem i do końca nie uwierzyć w to, co mówisz lub zachęcać do odwiedzania kolejnych lekarzy, którzy być może zdiagnozują coś innego. Być może zbagatelizują Twoje obawy, zmienią temat, zaczną mówić o swoich problemach lub znaczną twierdzić, że objawy choroby to objawy normalnego starzenia się. A kto czytał moje wcześniejsze posty, wie że to nieprawda.

Zachęcałabym jednak do podzielenia się diagnozą z rodziną i najbliższymi znajomymi. Dzięki temu, że wiedzą o tym z czym się zmagasz, będą większym źródłem wsparcia (nie wszyscy, ale przynajmniej część z nich). Nikt też nie będzie się dziwnie przyglądał Twojemu podopiecznemu, bo teraz w końcu ma wytłumaczenie dla jego zachowania.

 

trudnarozmowa

Jeśli jednak chcesz zachować prywatność, to możesz poprosić najbliższe osoby, które wiedzą o diagnozie, aby nie rozpowszechniały tej wiadomości.

Jeśli wstydzisz się powiadomić innych o tym, że Ty lub ktoś inny z Twojej rodziny ma chorobę Alzheimera, bo możesz stać się ofiarą głupich żartów, złośliwych komentarzy itd., to pamiętaj, że świadomość społeczeństwa na temat choroby Alzheimera rośnie i nie wszyscy zareagują w negatywny sposób. Być może dzięki temu, że Twój sąsiad wie o chorobie Twojej mamy, będzie w stanie jej pomóc gdy zobaczy ją jak szuka drogi do domu. Jeśli ktoś wie o diagnozie, to być może mniej będzie denerwował się gdy po raz kolejny będzie powtarzał tę samą informacje Tobie lub Twojemu tacie.

Nigdy nie przywidzisz tego jak zareagują inni, ale zawsze możesz spróbować.

Aby lepiej przygotować się do całego procesu informowania o diagnozie:

1. Stwórz listę osób, którym chcesz powiedzieć o chorobie.

2. Zastanów się kiedy i jak chcesz im to przekazać.

3. Zamiast dzwonić do każdego lub spotkać się osobiście, możesz wysłać im wiadomość e-mailową.

4. Postaraj się zdobyć kilka ulotek informacyjnych (lub zaproś ich do odwiedzenia tego bloga) aby Twoi krewni lub znajomi dowiedzieli się więcej o chorobie Alzheimera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.