Różne,  Starzenie się

Jak starzeją się zmysły? Zmysł smaku i węchu

Ponieważ smak i węch działają w duecie, ich starzenie się będzie omówione w jednym poście. Zmysły smaku i węchu pełnią ważną rolę, gdyż służą do chemicznej analizy składu pokarmu. Odczuwamy smak pokarmów nie tylko od receptorów smakowych, ale również węchowych. Smak pokarmu w dużej mierze zależy od wrażeń węchowych.

Człowiek jest zdolny do odczuwania pięciu smaków:
1. Słodkiego – węglowodany, głównie cukry proste i dwucukry. Największe zagęszczenie receptorów słodkiego smaku jest na koniuszku języka.
2. Słonego – sole sodu i potasu, a dokładnie kationy tych metali. Receptory rozrzucone są równo po całym języku, jednak największe skupiska tworzą się po bokach w przedniej części języka.
3. Kwaśnego – kwasy organiczne i nieorganiczne. Najwięcej receptorów smaku kwaśnego jest na bokach języka.
4. Gorzkiego – alkaloidy i wiele soli nieorganicznych. Najwięcej receptorów smaku gorzkiego występuje u nasady języka (tył języka).
5. Umami (japońskie słowo), wykrywa obecność kwasu glutaminowego (składnik przypraw do zup i sosów, składnik większości białek, wyczuwalny np. w pomidorach). Być może wielu z Was nie słyszało o tym smaku, gdyż receptory wykrywające ten smak zostały odkryte stosunkowo niedawno. Umami, to smak pokarmów, również potraw mięsnych i wysokobiałkowych.

z14297670AA,Czym-jest-smak--co-sie-na-niego-sklada--OpowiadajaLiczba kubków smakowych u człowieka zmniejsza się z wiekiem i w okresie starości występuje ich o połowę mniej, niż było na początku. Ponadto, coraz większe skażenie powietrza osłabia nasz węch, a to przytępia też smak. Ważnym jest, aby utrzymywać zmysł smaku i węchu w jak najlepszej formie, ponieważ ich pogorszenie bardzo negatywnie wpływa na nasz ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Pogorszona zdolność do odczuwania smaku i zapachu jedzenia może powodować zaburzenia apetytu, a co za tym idzie, niedożywienia. Dlatego opiekunowie czasem bardzo muszą nagimnastykować się, aby danie które przyrządzą wzbudziło apetyt u osoby starszej.


Co możesz zrobić, aby polepszyć swoje zmysły smaku i węchu:
1. Ogranicz palenie lub przebywanie z palaczami. W dymie tytoniowym są substancje, które niekorzystnie wpływają na nerw węchowy.
2. O tym, aby regularnie myć zęby wie każdy z nas, ale pamietaj, że ważne jest także mycie języka. Zapobiegnie to zaleganiu bakterii, które mogą uszkodzić kubki smakowe.
3. Unikaj ostrych przypraw i pikantnych dań, które niszczą kubeczki smakowe.
4. Zadbaj o odporność. Bakterie i wirusy mogą uszkadzać receptory węchowe i smakowe.
5. Zadbaj o uzębienie. Do zaburzenia zmysłu smaku u seniorów może dochodzić na skutek ubytków w uzębieniu, problemów z żuciem pokarmów lub stosowania protez zębowych.
6. Upewnij się, że przyjmujesz odpowiednią ilość cynku, ponieważ jego niedobór może przyczynić się zaburzeń smaku i węchu.
7. Porozmawiaj z lekarzem na temat leków, które bierzesz. Niektóre lekarstwa mogą przyczynić się do powstania lub pogłębienia zaburzeń w odczuwaniu zapachu i smaku.
Istnieje kilka różnych badań, które zwracają uwagę na to, jak ważne jest, aby wszelkie zaburzenia rozpoznawać jak najwcześniej. Okazuje się, iż zaburzenia zmysłu węchu dotyczą około 90% pacjentów z chorobą Parkinsona. Pojawienie się tych zaburzeń może służyć jako marker we wczesnej diagnostyce choroby Parkinsona. Co więcej, zaburzenia dotyczące zmysłu węchu mogą poprzedzać także chorobę Alzheimera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.