Demencja,  Różne,  Starzenie się

Jak zapobiegać demencji i chorobie Alzheimera?

Choć choroba Alzheimera jest chorobą na którą cierpi wielu ludzi, to nie udało się jeszcze odkryć leku, który zatrzymałby proces choroby lub odwrócił zmiany w mózgu.

Podczas gdy naukowcy wciąż pracują nad znalezieniem sposobu, który zminimalizuje objawy choroby, nie musimy siedzieć z założonymi rękoma i czekać na cudowny lek. Już dziś możesz wprowadzić kilka zmian w swoim życiu dzięki którym zminimalizujesz ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Wyniki badań pokazują, że najskuteczniejsze sposoby na walkę z chorobą Alzheimera to zdrowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, spotykanie się ze znajomymi oraz umiejętność utrzymania stresu pod kontrolą. Na te zmiany nigdy nie jest za późno, nawet gdy masz już zdiagnozowaną demencję, warto abyś przestrzegał poniższych wskazówek.

1. Regularne ćwiczenia fizyczne

To jeden z najważniejszych czynników prewencyjnych. Wiem, że jeśli nie ćwiczyłaś od dawna lub w ogóle, to będzie trudno zacząć ćwiczyć. Zacznij od małych kroków: wyprowadź psa na dłuższy spacer, wysiądź z autobusu jeden przystanek wcześniej, umów się z przyjaciółką że zamiast iść na kawę spotkacie się i pójdziecie na spacer, zabierz wnuczka gdzieś, gdzie będziesz miał okazję do aktywności ruchowej.

Aby ćwiczenia odniosły skutek, warto abyś ćwiczyła przynajmniej przez 30 min 5 razy w tygodniu. Zdaję sobie sprawę z tego, że to dla wielu z Was dużo, ale zobaczycie o ile lepiej będziecie się czuli, gdy zaczniecie regularnie ćwiczyć. Zwykle wyrobienie nowego nawyku zajmuje ok. 28 dni, więc bądz cierpliwy i daj sobie trochę czasu a zobaczysz, że po miesiącu ćwiczenia nie będą już takie straszne.

W starszym wieku należy uważać na upadki, dlatego staraj się ćwiczyć również równowagę. Porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą i poproś o dobranie zestawu ćwiczeń odpowiedniego do Twojego wieku.

Regularne ćwiczenia pomogą Tobie zmniejszyć stres, poprawią pamięć, dodadzą energii oraz poprawią nastrój!

2. Zdrowa dieta

Magiczna dieta dzięki której zawsze będziemy szczupli, piękni i zdrowi nie została jeszcze odkryta, aczkolwiek badania pokazują, że najlepsza w walce z chorobą Alzheimera jest dieta zawierająca dużo warzyw i owoców, a mało tłuszczy zwierzęcych. W szczególności zaleca się picie herbaty i jedzenie jagód.

Warto spróbować zasad diety śródziemnomorskiej, ponieważ jest ona bogata w orzechy, oliwę z oliwek (zdrowe tłuszcze), ryby (mają kwas Omega 3) oraz świeże warzywa. Od czasu do czasu możesz również napić się czerwonego wina. Badania pokazują, że bardzo dobre skutki może mieć również picie zielonej herbaty oraz stosowanie kurkumy (przyprawa). Za to unikaj spożywania fast foodów (czyli tak zwanego śmieciowego jedzenia) oraz cukru.

imagesO szkodliwości palenia chyba pisać nie muszę. Jeśli jeszcze tego nie nałogu nie porzuciłeś, to nie ma na co czekać.

3. Aktywność umysłowa

Jest takie powiedzenie, że narząd nie używany zanika. To samo dotyczy naszego mózgu, jeśli będziemy codziennie wykonywać te same czynności i nie będziemy uczyć się nowych rzeczy, to będziemy bardziej podatni na demencję.

Nie mów, ze jesteś za stary na naukę języków obcych. Jedna z moich byłych uczennic (Amerykanka) miała 66 lat, gdy zaczęłam uczyć ją języka polskiego, a sami dobrze wiecie jaki to trudny język. Postaraj się czytać dużo książek lub gazet (ale nie tych plotkarskich).

index

Ćwicz pamięć poprzez np. ułożenie rymowanki, która zawiera całą listę zakupów zamiast zapisywania wszystkiego na kartce. Krzyżówki, puzle oraz sudoku są również zalecane.

4. Wysypiaj się

Z doświadczenia na pewno wiesz, jak ogromna jest różnica w funkcjonowaniu kogoś kto spał 4 godziny, a kogoś kto spał 8 godzin. Brak snu sprawia że jesteśmy rozdrażnieni, poirytowani, gorzej zapamiętujemy informacje i mamy problemy z podjęciem decyzji. Sen jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania naszej pamięci. Dlatego zadbaj o swój wypoczynek i staraj się kłaść o tej samej porze, bo twoje ciało nauczy się w ten sposób rutyny. Na początku możesz nie czuć się zmęczona, ale po jakimś czasie Twój organizm będzie wiedział, że już pora spać. Unikaj też zbyt długich drzemek w ciągu dnia, bo mogą one zaburzyć rytm i powodować trudności z zaśnięciem wieczorem.

161213Przed snem nie pij mocnej herbaty ani kawy (choć wiem, że są ludzie którzy muszą wypić kawę przed snem i nie powoduje to u nich bezsenności). Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne przed snem też nie są wskazane, ale zawsze można się trochę porozciągać. Przed pójściem spać wywietrz pokój i upewnij się, że nie jest w nim zbyt gorąco.

5. Przebywaj wśród ludzi

Nie pozwól, aby dopadła Cię samotność. Badania pokazują, że osoby które są aktywne rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera. Dlatego postaraj się regularnie spotykać z ludźmi, których lubisz a ogranicz kontakt z Kryśką, która zawsze dzwoni po to, aby gadać tylko o swoich problemach.

10446678_496551240489461_7035585301875740974_nW Polsce działa wiele klubów dla seniorów lub jeśli mieszkasz w większym mieście, zapisz się do Uniwersytetu III wieku, tam z pewnością poznasz ciekawych ludzi i nauczysz się czegoś nowego.

Moim celem jest szerzenie wiedzy o chorobie Alzheimera i każdy z Was może mi w tym pomóc. Jeśli spodobał się Wam ten artykuł, proszę kliknijcie na przycisk “Lubię to” lub prześlijcie link do artykułu swoim znajomym.

Jeden Komentarz

  • Zaneta Blaut

    Artykul bardzo przydatny ,nawet jesli sie duzo wie na ten temat to z pewnoscia cos nowego sie odkryje.
    W moim przypadku np:wiedzialam zawsze,ze gimnastyka jes dobra,ale nie sadzilam ,ze regularne cwiczenia zapobiegaja chorobie Alzhejmera ,czy Demencji.
    Bardzo dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.