Różne

Jak zmiejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera za pomocą właściwej pozycji podczas snu?

Niedawno jedno z prestiżowych czasopism naukowych (the Journal of Neuroscience) opublikowało bardzo interesujący artykuł dotyczący związku pomiędzy pozycją ciała podczas snu, a ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera. Okazuje się, że najlepiej spać na boku.

Podczas, gdy nadal trwają badania mające na celu poznanie przyczyn choroby Alzheimera, niektórzy badacze spekulują, że za chorobę odpowiedzialne są zgłogi amyloidu. Amyloid to białko, które jeśli nie zostanie wypłukane z organizmu, odkłada się i zaburza funkcjonowanie komórek mózgowych. Złogi amyloidu zaburzają komunikację między neuronami i ostatecznie powodują obumieranie dużej ilości neuronów. Uważa się, że złogi amyloidu w mózgu mogą być przyczyną choroby Alzheimera, ponieważ badania przeprowadzone na pacjentach zmarłych na skutek tej choroby pokazały, że ich mózgi zawierały znaczne ilości tej substancji.


Małe ilości amyloidu nie są szkodliwe, nasz mózg wypłukuje je podczas snu, przez co nie odkładają się one i nie sieją spustoszenia w naszym mózgu.
Oczyszczanie mózgu z toksyn działa na innej zasadzie niż oczyszczanie pozostałych organów. Do usuwania odpadów, nasz mózg wykorzystuje płyn mózgowo-rdzeniowy. Płyn ten jest przejrzystą, bezbarwną cieczą, która pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ chroni tkankę nerwową mózgu i rdzenia przed urazami mechanicznymi.


Naukowcy wykazali, że proces oczyszczania mózgu z amyloidu odbywa się podczas snu, dlatego też jakość snu jest bardzo podkreślana w profilaktyce choroby Alzheimera. Pomyśl o tym w ten sposób; jeśli mózg nie może spać, bo musi czuwać, to nie będzie miał czasu na to, aby przeprowadzić proces oczyszczania.


Na uniwersytecie Stony Brook w USA przeprowadzono badania na gryzoniach (musicie wiedzieć, że bardzo wiele badań dotyczących chorób neurodegeneracyjnych, takich jak na przykład choroba Alzheimera czy Parkinsona, jest przeprowadzanych na gryzoniach). Następnie sprawdzono, ile toksyn zostało wypłukanych z ich mózgu, gdy spały w trzech różnych pozycjach: na brzuchu, na plecach lub na boku. Okazało się, że szczury, które spały na boku pozbyły się 25% więcej toksyn niż te, które spały na plecach lub na brzuchu.
Pozycja na boku jest najbardziej korzystna, gdyż ułatwia płynowi mózgowo-rdzeniowemu wypłukiwanie toksyn.


Gdy śpicie na boku, dobrze jest, aby między waszymi kolanami znajdowała się poduszka. To rozwiązanie pomoże w utrzymywaniu kręgosłupa w naturalnie wygiętej pozycji. Gdy śpisz na plecach, podłóż poduszkę pod kolana. Odciąży to Twój dolny odcinek kręgosłupa.

pozycja snu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.