Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

Przewodnik dla opiekuna I: Kąpiel i ubieranie się

Wraz z pogarszającym się stanem chorego na demencję, zaczną pojawiać się problemy z samodzielnym zadbaniem o higienę osobistą. Czasem chorzy potrafią udawać, że się umyli, a tak naprawdę tego nie zrobili. Jako opiekun, często będziesz musiał przypominać swojemu podopiecznemu o umyciu się, a wraz z postępem choroby, będziesz musiał pomóc w braniu w kąpieli i innych czynnościach toaletowych.

Część z Was zapewne ma sprawdzone sposoby na upewnienie się, że podopieczny jest czysty i dobrze się czuje. Jeśli tak, to proszę podzielcie się nimi z innymi opiekunami. Poniżej przedstawiam kilka sposobów, które mogą ułatwić zadbanie o podopiecznego.

1. Czas: mimo tego, że jako opiekun masz bardzo dużo rzeczy do zrobienia, to na kąpiel lepiej poświęcić  trochę więcej czasu. Pośpiech może zdenerwować osobę z demencją i znacznie utrudnić mycie.

2. Mów po kolei co robisz, na przykład, teraz napuszam wody do wanny, teraz zdejmiemy spodnie, teraz wejdziemy do wanny itp. Dzięki temu osoba z demencją będzie wiedziała co ma robić lub w czym jej pomożesz, co może zmniejszyć jej poziom lęku. Przy otwieraniu szamponu, zachęcaj do powąchania, być może łagodny i przyjemny zapach zachęci osobę z demencją do kąpieli.

3. Przygotuj sobie wszystko zanim zaczniesz cały proces. Nie chcesz zostawiać podopiecznego w wannie podczas gdy Ty wracasz do pokoju po ręcznik lub świeżą bieliznę.

4. Upewnij się, że temperatura wody jest odpowiednia i że w łazience nie jest zbyt zimno aby się rozebrać.

5. Ważna jest systematyczność. Wyznacz określony czas lub dni w których pomagasz w kąpieli. Dzięki takiej rutynie, podopieczny nie będzie aż tak bardzo zaskoczony.

wanna

6. Pomyśl o zainstalowaniu specjalnych uchwytów/poręczy, które pomagają przy podnoszeniu się z wanny.

porecz

7. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i połóż ręcznik lub matę przeciwpoślizgową aby zminimalizować ryzyko upadku.

8. Aby zdystraktować osobę z demencją, możesz puścić jakąś łagodną muzykę.

Ubieranie się też może sprawiać kilka trudności.

1. Osoby z chorobą Alzheimera mogą mieć problemy z podjęciem decyzji i wyborem właściwego ubrania. Dlatego też postaraj się usunąć z szafy ubrania nieodpowiednie do danego sezonu, lub takie których osoba z demencją już nie nosi.

2. Możesz szykować wieczorem zestaw ubrań i zostawić je na krześle, tak aby po przebudzeniu się Twój podopieczny wiedział co ma założyć.

3. Naucz sie okazywać więcej cierpliwości i nie martw sie jeśli ubrania do siebie nie pasują pod względem koloru lub jeśli mają małą plamę. Ważniejsze jest aby Twojemu podopiecznemu było wygodnie, niż to żeby ładnie wyglądał.

4. Zadbaj o to, aby osoba z demencja ubierała się na “cebulkę”, wówczas dużo łatwiej będzie jej zdjąć sweter jeśli będzie jej zbyt gorąco.

5. Czasem osoby z demencja chcą w kółko nosić te same ubrania. Postaraj się kupić kilka tych samych koszulek lub rób pranie częściej.

6. Nakładanie biustonosza może być naprawdę trudne. Pomyśl o kupieniu specjalnych biustonoszy/koszulek, które podtrzymują piersi, ale nie są tak kłopotliwe do założenia jak tradycyjny biustonosz.

7. Jeśli osoba z demencją odmawia zdjęcia ubrań, możesz spowodować, że niechcący coś skapnęło ci na jej ubranie i teraz koniecznie trzeba je zmienić, bo jest mokre lub brudne. Taki argument może przekonać osobę z demencją, aby przebrać się w inne ubrania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.