Różne

Koronawirus a otępienie- co muszą wiedzieć opiekunowie?

Dziś, czyli 11 marca 2020 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że epidemia koronawirusa powodującego COVID-19, stała się pandemią. Ze względu na rosnącą obawę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa ważne jest, aby zastosować kilka praktycznych rozwiązań, które pomogą w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to grupa wirusów należących do rodziny Coronaviridae. Niedawno odkryty wirus (2019-nCoV), który pojawił się w Chinach może doprowadzić do choroby zwanej COVID-19, która objawia się gorączką, zmęczeniem, kaszlem, niewydolnością oddechową oraz zapaleniem płuc. Choroba może doprowadzić do śmierci w przypadku pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), najwyższy wskaźnik śmiertelności z powodu nowego koronawirusa i choroby COVID-19 występuje u osób powyżej 80. roku życia.

Dlaczego osoby starsze są bardziej narażone?

Osoby cierpiące na choroby otępienne należą do grupy ryzyka ze względu na to, iż tak jak inne osoby starsze, mogą mieć osłabiony układ odpornościowy. U osób starszych istnieje także zwiększone prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i pojawienia się groźnych dla życia powikłań.

Wirus może stanowić poważne zagrożenie dla osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne z uwagi na specyfikę ich choroby. W zależności od stadium choroby, chory może mieć wstręt do mycia się, zapominać o częstym myciu rąk lub nie rozumieć dlaczego powinien unikać tłumów lub chorych osób. Choroba otępienna przyczynia się także do tego, że chory może nie rozpoznać objawów choroby i nie poinformować innych osób o gorszym samopoczuciu.

Co mogę zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania podopiecznego?

Osoby we wczesnym stadium choroby mogą zrozumieć powagę sytuacji i zacząć częściej myć ręce. Jednak w przypadku osób znajdujących się w bardziej zaawansowanym stadium, uważne obserwowanie symptomów oraz próby zapobiegania spadają na opiekunów lub personel medyczny.

Co możesz zrobić?

1. Przede wszystkim bądź świadom jakie treści słyszy osoba chora. Podopieczni mogą zareagować zwiększonym poczuciem lęku, strachem lub urojeniami. Atmosfera paniki plus niedokładne zrozumienie sytuacji może doprowadzić do problemów ze snem lub z zachowaniem. Dlatego bardzo ważny jest sposób w jaki rozmawiamy o koronawirusie bezpośrednio z osobą chorą lub w jej otoczeniu.

2. Unikaj tłumów (kościół, duże sklepy, bazary) oraz bliskiego kontaktu z innymi osobami, które mogą być chore.

3. Zachęcaj chorego do mycia rąk przy użyciu mydła. W przypadku gdy dostęp do bieżącej wody i mydła jest ograniczony, zastosuj preparaty odkażające na bazie alkoholu. Jeśli używasz środków dezynfekujących po umyciu rąk wodą z mydłem, to pamiętaj o tym żeby najpierw wysuszyć ręce, a dopiero potem użyć środka dezynfekującego. W przeciwnym razie tylko rozcieńczysz płyn i nie będzie on tak skuteczny jak w przypadku stosowania na suchą skórę.

4. Upewnij się, że masz zapas leków na wypadek konieczności zostania w domu przez dłuższy czas.

5. Pamiętaj o częstej dezynfekcji powierzchni, w szczególności tych często używanych.

6. Zakrywaj usta chusteczką lub łokciem kiedy kichasz lub kaszlesz. Raz użytą chusteczkę natychmiast wyrzuć do kosza.

7. Jeśli u siebie lub podopiecznego obserwujesz gorączkę i trudności z oddychaniem, natychmiast zadzwoń do lekarza.

8. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i o to, aby chory dużo odpoczywał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.