Ciekawostki,  Demencja,  Dla opiekunów

Mity na temat choroby Alzheimera

Na temat choroby Alzheimera, tak jak na temat różnych innych chorób, krąży wiele mitów. To niektóre z nich.

Mit nr 1 : Problemy z pamięcią są naturalną częścią starzenia się.

Wraz z wiekiem nasza zdolność zapamiętywania pogarsza się. Nie ma jednak nic niepokojącego w tym, że kilka razy zdarzy nam się pójść do kuchni            i zapomnieć po co tam poszliśmy. Ludzie często zapominają, gdzie położyli okulary lub telefon i wtedy żartobliwie mówimy, że mamy sklerozę. 

Niepokojące jednak mogą być sytuacje, kiedy zapominamy jak ma na imię nasz dobry przyjaciel lub gdy mamy problemy ze znalezieniem drogi do domu, a wyszliśmy tylko na krótki spacer dobrze nam znaną trasą. Czasem bardzo trudno rozróżnić, kiedy problemy z pamięcią są wczesnym symptomem choroby. Jeśli niepokoi Cię to, że zaniki pamięci zdarzają się coraz częściej, porozmawiaj o tym z lekarzem. Czasem pogorszenie pamięci związane jest z odwodnieniem organizmu, stresem, lub brakiem witamin.

O tym jakie inne choroby mogą przypominać demencję możecie przeczytać tu.

Mit nr 2: Choroba Alzheimera jest chorobą śmiertelną.

Nie ma osób, które wyleczyły się z tej choroby. Wraz z zaawansowaniem choroby dochodzi do utraty coraz większej ilości komórek nerwowych. Pacjent jest osłabiony. W ostatnich etapach choroby przestaje samodzielne jeść i chodzić. Często zdarza się, że przyczyną śmierci u osoby z chorobą Alzheimera jest zapalenie płuc ze względu na to, że osłabiony organizm nie jest w stanie walczyć z taką chorobą. Choroba Alzheimera sama w sobie rzadko jest przyczyną śmierci, ale w końcowym stadium choroby doprowadza do osłabienia organizmu do tego stopnia, że chory umiera          z powodu infekcji.

Mit nr 3: Tylko starsi ludzie mogą zachorować na chorobę Alzheimera.

Niestety, chociaż najczęściej rozpoznaje się ją u osób po 65 roku życia, na tę chorobę mogą zachorować również ludzie w wieku 30-40 lat. Jest to choroba Alzheimera o wczesnym początku i związana jest z czynnikami genetycznymi, co oznacza że jest dziedziczona. Choruje na nią około 1% wszytskich przypadków osób z chorbą Alzheimera.


Mit nr 4: Picie napojów z aluminiowych puszek lub gotowanie z użyciem aluminiowych patelni powoduje chorobę Alzheimera

Jakiś czas temu widziałam, że portal WP powoływał się na słowa prof. Christophera Exley’a z Keele University, który twierdzi, że ludzie wchłaniają za dużo aluminium. Według niego, aluminium zostaje w płucach oraz w jamie ustnej i nosie oraz uszkadza mózg, a w rezultacie zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Gdy natomiast aluminium jest zawarte w dezodorancie, wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia choroby Alzheimera, aluminium było uznawane w latach 60-tych i 70-tych za jedną z przyczyn pojawienia się tej choroby. Jednak niewielu badaczy wierzy obecnie w tę hipotezę, gdyż inne badania nie potwierdziły zależności pomiędzy aluminium a ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera.

images (1)

Mit nr 5: Aspartam powoduje zaniki pamięci.

Aspartam to sztuczny środek słodzący (słodzik) używany w produktach spożywczych. Występuje pod nazwami handlowymi takimi jak NutraSweet, Equal, Sugar Free, oraz Canderel.

Słodzik wzbudza bardzo dużo kontrowersji. Amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) nie przedstawiła jednak żadnych badań wskazujących na to, że słodziki powodują chorobę Alzheimera.

Myślę jednak, że podobnie jak cukier, Aspartam należy ograniczać. Pomyśl o zdrowych zamiennikach cukru, na przykład zacznij dodawać miód do swoich ulubionych napojów.

images (2)

Mit nr 6: Szczepienia zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Nie zostało to potwierdzone. Wręcz przeciwnie, według badań przestawionych w prestiżowych magazynach medycznych, regularne szczepienia zmniejszają umieralność wśród starszych osób.

Mit nr 7: Są leki, które mogą zatrzymać chorobę Alzheimera.

Niestety, takich leków nie ma. Można przyjmować lekarstwa, które opóźnią rozwój choroby nawet o 6 do 12 miesięcy, jednak nie wyleczą one z choroby Alzheimera.

Jeden Komentarz

  • Anonim

    Alzheimer , hm , czy nie zauważyliście że ludzie którzy przebywają między ludźmi rzadziej choruje na tą straszna chorobę? i właściwie dlaczego nie znaleziono jeszcze na tą chorobę leku,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.