Dla opiekunów,  Starzenie się

Zadbaj o kondycję za pomocą nart biegowych

Moi drodzy, dziś na blogu mam przyjemność zamieścić artykuł autorstwa Pani Patrycji Sakwerdy, która zachęca nas do zwiększenia aktywności fizycznej w bardzo przyjemny sposób, bo za pomocą nart biegowych. Zapraszam do przeczytania jej artykułu i zapoznania się z ofertą skierowaną do seniorów.

Nadchodzi jesień… to doskonały czas na to, żeby wyjść z domu i aktywnie spędzić czas, rozkoszując się pięknem otaczającego nas świata. Czasem wystarczy niewielka wycieczka za miasto lub spacer po górach by poczuć się lepiej pomimo dolegliwości, jakie każdy z nas posiada. Obcowanie z przyrodą wraz z podejmowaniem zwiększonego wysiłku fizycznego jest nie tylko fantastycznym przeżyciem emocjonalnym, na które każdy może sobie pozwolić, ale także lekiem na wiele problemów zdrowotnych i schorzeń. Badania naukowe dowodzą, że ruch nie tylko wydłuża życie, hamując rozwój wielu chorób, tj. otyłość, cukrzyca, osteoporoza, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, ale w znacznej mierze poprawia również jego komfort, dzięki czemu człowiek nie ma problemów ze snem, na dłużej zachowuje pogodę ducha oraz fizyczną sprawność i niezależność. Warto więc umówić się z najbliższymi, sąsiadami czy znajomymi na wspólne spacery, czy przejażdżki rowerowe po okolicy, a może nawet na weekendowe wyjazdy w mniej wymagające góry, tj. chociażby Izery, posiadające specyficzny mikroklimat, korzystnie wpływający na przemiany tlenowe w organizmie. Warto także przy tej okazji zastanowić się także nad całorocznym planem działania, a możliwości jest naprawdę sporo. Wspomniane wycieczki, spacery, rower, pływanie ale także Nordic Walking (czyli popularne kijki) i biegówki, będące jednym z niewielu sportów bez tzw. ograniczeń wiekowych.

ff35b4a5-c208-4b16-a7e5-3b029e55321e-nine-mile-forest,-cross-country-skiing-04Poruszanie się na nartach biegowych stylem klasycznym w niewielkim stopniu różni się od naturalnego chodu, z tą różnicą, że po odbiciu następuje faza ślizgu, co powoduje, że ciężar ciała jest nie tyle noszony, co przesuwany, dzięki czemu następuje pożądane, szczególnie przez osoby starsze, odciążenie stawów. Podczas biegania na nartach zaangażowane są równomiernie niemal wszystkie partie mięśni, nie powstają zatem przeciążenia, będące często przyczynami różnych bóli i kontuzji. Wzmocnieniu ulegają zarówno nogi, jak i ręce, poprawia się siła mięśni, ich gibkość, szybkość i wytrzymałość, znacząco usprawnia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego, a dobre dotlenienie organizmu łatwiej pozwala wyeliminować toksyny i szybciej spalić zbędną tkankę tłuszczową. Natomiast regularne bieganie na nartach pozwala odczuć znaczącą poprawę koordynacji i poczucie równowagi.

663136871-cross-country-skiing-arlberg-amateur-sports-oldRozpoczynając przygodę z nartami biegowymi najlepiej na początku skorzystać z pomocy instruktora, żeby od początku wyrobić sobie pożądane nawyki i właściwą technikę biegu. Samodzielne spacerowanie na nartach bez teoretycznego wprowadzenia i właściwie dopasowanego sprzętu może niestety zakończyć się nieprzyjemnie. Doskonałym rozwiązaniem są obozy szkoleniowe, dzięki którym w stosunkowo niedługim czasie można nabyć i utrwalić podstawowe umiejętności. Wielką ich wartością dodaną jest to, że nauka się odbywa w grupie o podobnym poziomie zaawansowania, co daje zdecydowanie lepsze efekty szkoleniowe, nie wspominając o możliwości spędzenia czasu w oderwaniu od codziennych spraw i poznania nowych treningowych znajomych.

Obozy treningowe dla seniorów organizuje szkoła narciarstwa biegowego StartSki.
Pełny opis obozu na stronie: http://obozy.startski.pl/oboz-dla-seniorow/

Patrycja Sakwerda– z wykształcenia politolog z wyraźnym ukierunkowaniem zainteresowań na politykę społeczną, w pracy zawodowej ciągle blisko człowieka, z zamiłowania propagatorka wszelakiej aktywności i rozmów o życiu, z pasji stale w biegu, najchętniej zimą na nartach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.