Dla opiekunów,  Różne

Opiekunie, zadbaj o siebie!

Drogi opiekunie,

To, jak czuje się Twój podopieczny, w dużej mierze zależy też od Twojego samopoczucia. Dużo łatwiej będzie Ci reagować na wybuchy agresji  gdy będziesz wypoczęta i spokojna, zadbasz o siebie. Wydawałoby się, że to proste, jednak trudne w wykonaniu, bo niby kiedy masz na to znależć czas. Opieka nad chorą osobą często budzi frustrację, gniew, a przede wszystkim smutek. Masz prawo czuć się zmęczona i przeciążona obowiązkami. W szczególności jeśli masz męża, dzieci, pracę, a przez opiekę ograniczyłaś kontakty ze znajomymi lub nie masz czasu dla siebie. Jest wiele powodów przez które możesz czuć się wypalona.Aby być dobrym opiekunem, musisz zadbać też o siebie. Dotyczy to nie tylko osób, które mieszkają wraz ze swoim podopiecznym, ale również tych, których rodzice, partner lub przyjaciel są w domu opieki.

Wiecie jak nieprzyjemnie jest przebywać w otoczeniu osoby, która jest wkurzona i cały czas w żyje w pośpiechu? Każdy z nas potrafi wyczuć to napięcie, które jej towarzyszy. Nawet osoby z demencją czują, że coś jest nie tak i bardzo to na nich wpływa.  Dlatego gdy zauważysz objawy wypalenia u siebie, to znak, że powinnieneś odpocząc, aby dalej móc opiekować się rodzicem lub partnerem chorym na demencje. Jest kilka sposobów aby to osiągnąć. Oto niektóre z nich:

1. Regularny odpoczynek

To konieczne aby od czasu do czasu przerwać rutynę 24-godzinnej opieki i mieć czas tylko dla siebie. Możesz ten czas wykorzystać jak tylko chcesz; oglądać telewizje, spotkać się ze znajomymi czy po prostu spać. Najważniejsze to aby nie odczuwać poczucia winy z tego powodu. Odpoczynek należy się każdemu, a w szczególności właśnie Tobie.

kot-spa

Nie każdy z nas niestety może pozwolić sobie na wakacje lub wyjście na kilka godzin. Może zdarzyć się, że osoba która ma demencje kategorycznie odmawia zostania z kimś innym. Ważne, abyś jak najwsześniej stworzyła listę pomysłów jak znależć czas, który przeznaczysz tylko dla siebie. Możesz na przykład:

  • Zapisać imiona osób, które mogłyby przyjść na 2-4h aby zająć się Twoim rodzicem.
  • Możesz dać ogłoszenie w gazecie/internecie. Myć może jakiś student/studentka szuka doświadczenia w zajmowaniu się osobami starszymi w ramach wolonariatu lub za niezbyt wysoką opłatę.
  • Jęśli Twój budżet na to pozwala, zatrudnj kogoś kto raz w tygodniu będzie przychodził aby Cię odciązyć.
  • Pozozmawiaj z rodzeństwem. Ustalcie swoje urlopy i uzgodnijcie podział opieki.

2. Kup sobie prezent.

Nagradzaj się za włożony trud i wysiłek. Od czasu do czasu kup sobie sukienkę, która od dawna Ci się podobała lub wybierz się do kina.

3. Spędzaj czas ze znajomymi

Capture

To bardzo ważne, żebyś miała wokół siebie osoby, którym możesz powierzyć swoje zmartwienia lub którzy Ci pomogą w trudnych chwilach.

Mimo że demencją nie można się zarazić, może zdarzyć się ze w Twoim otoczeniu będą osoby, które tak myślą i zaprzestaną składać Ci wizyty lub dzwonić do Ciebie. Są też osoby, którym bardzo trudno zrozumieć, że ktoś jest chory a wygląda dobrze (tak jest we wczesnych stadiach choroby Alzheimera). Kolejna grupa osób, może po prostu nie wiedzieć jak zachowywac się w stosunku do chorej osoby. Niewiedza często powoduje,    że ludzie zachowują się irracjonalnie. Poświęć chwilę aby wytłumaczyć znajomym na czym polega ta choroba i daj im kilka wskazówek jak się zachowywać w otoczeniu Twoich rodziców czy małżonka. Im więcej będą wiedzieć, tym bardziej komfortowo mogą się czuć.

4. Unikaj izolacji

Może zdarzyć się, że z powodu braku czasu lub niezrozumienia ze strony znajomych, zostałaś sama. Choć może to trudne, musisz dołożyć wszelkiego wysiłku aby to zmienić. W kilku polskich miastach istnieją grupy wsparcia dla osób chorych na chorobę Alzheimera i ich rodzin/opiekunów. Zobacz, czy podobna grupa działa w Twojej miejscowości. Tam na pewno poznasz ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Być może stworzysz nowe przyjażnie. Zapraszam Cię do odwiedzenia:

Tu znajdziecie listę stowarzyszeń działających w całej Polsce oraz ich dane kontaktowe.

To tylko kilka pomysłów. Jestem ciekawa tego jak Wy radzicie sobie z obciązeniami i stresem. Jakie są Wasze sprawdzone metody by choć na chwilę odpocząć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.