Różne,  Warto zobaczyć

Ostatni wykład

Dziś chciałabym polecić Wam niezwykłą, wzruszają i zarazem inspirującą książkę, którą przeczytałam jakiś czas temu. Książka ta w bardzo krótkim czasie stała się hitem wydawniczym i przez długi czas utrzymywała się na pierwszym miejscu listy bestsellerów “New York Times”. Inny magazyn (“Time”) umieścił autora na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

_20080502161815Książka „Ostatni wykład”, tohistoria chorego na raka trzustki 47-letniego profesora, ojca trójki dzieci, który postanowił przed śmiercią poprowadzić swój ostatni wykład. Gdyby nie to, że wykład został nagrany i umieszczony w internecie, niewielu ludzi miałoby możliwość usłyszenia tego, co umierający Randy Pausch miał do powiedzenia. Tymczasem wykład obejrzały miliony ludzi na całym świecie.
Profesor Pausch, mimo że był specjalistą od programów komputerowych, podczas swojego ostatniego wykładu nie mówił o niczym ściśle związanym z jego pracą, wręcz przeciwnie, swój wykład zatytułował „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa”.

Pausch przez ponad godzinę dawał studentom rady na temat tego, jak żyć i prosił, aby nie zmarnowali swojego życia. Oto kilka rad i moich ulubionych cytatów z „Ostatniego wykładu”:
1. „Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili.”
2. „Kiedy coś spieprzysz, przeproś.”
3. „Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej.”
4. „A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń.”
5. „Jeśli postąpiłeś wobec kogoś źle, to tak, jakby w Twoich relacjach z tą osobą pojawiła się infekcja. Dobre przeprosiny działają jak antybiotyk; złe przeprosiny przypominają nacieranie rany solą.”
6. „Doświadczenie to coś, co zyskujesz, kiedy nie zyskałeś tego, czego pragnąłeś.”
7. „Kiedy chrzanisz wszystko i nikt ci już nic nie mówi, to znaczy to, że dali sobie z tobą spokój.”
8. „Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały.”
ostatniwykladPolecam wszystkim przeczytanie książki „Ostatni wykład”. Myślę, że każdy znajdzie w niej jakieś przesłanie dla siebie. Nagranie wykładu jest również dostępne w Internecie i zawiera polskie napisy.

 

 

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.