Demencja,  Dla opiekunów

Problemy z jedzeniem u osób z chorobą Alzheimera

Niestety problemy z jedzeniem u osób z chorobą Alzheimera zdarzają się często. Zdarza się, że osoba z otępieniem nagle odmawia zjedzenia obiadu z nieznanych dla nas powodów. Jeśli zdarza się to często, może doprowadzić do niedożywienia, a u opiekunów do poczucia bezsilności i poczucia winy.

Dlaczego chory odmawia jedzenia?

Powodów, dla których osoby chore odmawiają jedzenia może być kilka, na przykład mają duże trudności lub zapomniały jak używać widelca i noża. Może być też tak, że oferuje im się zbyt duży wybór, w wyniku czego nie potrafią podjąć decyzji. W przypadku otępienia, tak jak w przypadku innych chorób, zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa dużą rolę. Złe odżywianie się lub odmawianie posiłków może zwiększyć problemy z pamięcią oraz problemy z zachowaniem, a także prowadzić do dużej utraty wagi.

Koniecznie porozmawiaj z lekarzem jeśli zaobserwujesz spadek wagi lub gdy problemy z jedzeniem nasilają się. Lekarz może zasugerować odpowiednie suplementy diety w celu upewnienia się, że dana osoba otrzymuje wystarczająco dużo kalorii i substancji odżywczych.

Wraz z narastającym zaawansowaniem choroby, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów też może być problemem. Upewnij sie, że Twój podopieczny otrzymuje wystarczajacą ilość płynów. Ogranicz spożycie kawy i cukru, a zwiększ ilość owoców, które zawierają dużo wody, np. arbuz lub kiwi.

images

Oto najczęstsze przyczyny dla których osoba odmawia posiłku:

1. Nie rozpoznaje jedzenia.

Pamiętam, że moja babcia zjadała tylko to, co lubiła jeść przed chorobą. Najgorzej jednak było z gulaszem lub innym jedzeniem, gdzie składniki były ze sobą zmieszane.

2. Może mieć problemy z dopasowaniem protezy lub z dziąsłami.

Ból zębów, dziąseł może być jedną z przyczyn dla których nasi podopieczni nie chcą jeść. Pamiętaj, aby regularnie odwiedzać dentystę. Upewnij się czy przygotowałeś jedzenie, które będzie można łatwo pogryźć. W zależności od stopnia bólu, możesz również podawać pokarmy w postaci papkowatej.

3. Skutki uboczne przyjmowanych leków.

Przeczytaj dokładnie ulotki załączone do leków. Zobacz, które z nich znacznie wpływają na obniżenie apetytu i porozmawiaj o tym z lekarzem.

4. Brak aktywności fizycznej.

Jeśli mamy mało ruchu, po prostu możemy nie czuć się głodni. Postaraj się wyjść na krótki spacer, zachęć do posprzątania lub innych form aktywności fizycznej.

5. Osłabione poczucie smaku i zapachu.

Z wiekiem każdy odczuwa, że niektóre potrawy mogą inaczej smakować. Dzieje się tak gdyż z wiekiem zmniejsza się liczba komórek odpowiedzialnych za odbiór wrażeń smakowych i węchowych. Osoba z demencją może nie chcieć zjeść posiłku, bo nie smakuje jej tak, jak kiedyś. Spróbuj dodać więcej przypraw i sprawdzaj reakcję. Być może silniejszy smak i zapach pomoże wzmocnić apetyt.

Kilka wskazówek jak zmniejszyć problemy z jedzeniem.

Oprócz tych, które wymienione są powyżej, można spróbować:

  1. Zbyt duży wybór lub skomplikowane dania zastąpić takimi, które są łatwe do rozpoznania, na przykład kotlet schabowy, surówka, ziemniaki. Nie podawaj od razu zbyt wielu dań do jedzenia.

images (2)2. Wyłącz telewizor lub radio.

Hałas może bardzo rozpraszać osoby z demencją.

3. Na stole trzymaj tylko to co potrzebne.

Dodatkowe rzeczy również mogą rozpraszać.

4. Unikaj pstrokatych talerzy, obrusów.

W większości poradników natrafiłam na poradę aby używać białych naczyń. Może to pomóc osobie rozróżnić granicę pomiędzy talerzem a stołem. Pamiętajmy, że z wiekiem pogarsza się wzrok, a choroba Alzheimera może powodować dodatkowe trudności. Dlatego myślę, że takie rozwiązanie ma sens.

5. Sprawdź temperaturę jedzenia.

Nie chcemy, żeby nasz podopieczny poparzył się, a z kolei zimne jedzenie nie smakuje dobrze.

6. Staraj się zachować spokój.

To jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Spędziłaś wiele czasu na przygotowaniu posiłku i miałaś pewność, że to jest to, co Twój podopieczny chętnie zje, a tu nagle słyszysz grymaszenie i odmowę zjedzenia. Niestety, w tej chorobie preferencje mogą szybko się zmieniać. Bądź tego świadomy i staraj się nie wymuszać krzykiem, aby osoba zjadła posiłek.

7. Jedzcie posiłek razem.

Badania pokazują, że jedzenie razem sprzyja poprawieniu nastroju i może pobudzać apetyt.

 

3b1f422ec73a03a2787b6a21155be940

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.