Dla opiekunów,  Różne,  Starzenie się

Rozmowa z lekarzem: kłopotliwe tematy

W jednym z wcześniejszych wpisów, poruszyłam temat przygotowania się do rozmowy z lekarzem. Zazwyczaj rozmowy z lekarzem mogą nie sprawiać nam problemu i nikt nie wstydzi się zwykłego przeziębienia. Czasem jednak odczuwamy skrępowanie przed wizytą u lekarza, bo obawiamy się, jak zareaguje lub co o nas pomyśli, gdy powiemy mu o swoich dolegliwościach.

Pamiętajcie jednak, że pewnie nie jesteście jedyną osobą, której dana choroba/problem się przydarzył. Czasem nie jest to wyraźne, ale lekarz będzie starał sie zmniejszyć Wasz poziom skrępowania. Do tematów, które często budzą skrępowanie, a o których dobrze jest poinformować lekarza należą:

1. Nadużywanie alkoholu

To może zdarzyć się w każdym wieku. Niestety wraz z wiekiem jego niszczący efekt jest coraz większy, bo nasz organizm nie potrafi sobie już tak dobrze z nim radzić. Wielu ludzi zauważa, że nie może pić już tak dużo jak wcześniej i dłużej do siebie dochodzą po jakichś imprezach czy imieninach. Porozmawiaj z lekarzem jeśli zauważyłeś, że spożywasz więcej alkoholu. Być może jest to jeden z symptomów depresji. Nadużywanie alkoholu bardzo niekorzystnie działa też na skuteczność leków, więc lepiej aby Twój lekarz o tym wiedział.

2. Upadki lub strach przed upadkiem

Upadek może być bardzo niebezpieczny, szczególnie właśnie dla osób starszych. Wyobraź sobie, że masz 80 lat i na wskutek upadku masz złamane biodro. W tym wieku rehabilitacja może być bardzo trudna i może poważnie ograniczyć Twoją niezależność na jakiś czas. Ponieważ wiele osób ma znajomych, którzy jakoś nieszczęśliwie upadli, pojawia się u nich lęk przed tym, że im też może się to zdarzyć. Strach może być na tyle silny, że te osoby zaprzestają spotykania się ze znajomymi, wychodzenia z domu. Jest to błędne koło, bo gdy zmniejszamy naszą aktywność fizyczną, to stajemy się słabsi, a ciało o słabej kondycji jest jeszcze bardziej podatne na upadki. Gdy czujesz, że masz problemy z utrzymanie balansu lub obawiasz się upadku, porozmawiaj o tym z lekarzem. Lekarz może zaproponować odpowiednie ćwiczenia, które pomogą Tobie odzyskać sprawność i wzmocnić mięśnie.

lekarz_120841_4

3. Żałoba i depresja

W starszym wieku tracimy wielu znajomych, członków rodziny. Takie wydarzenia często powodują depresję. Mimo, że czasem trudno mówić o smutku, poinformuj swojego lekarza o tym, jak się czujesz oraz o tym, czy masz objawy takie jak zmiany apetytu, brak energii, problemy ze snem.

4. Niedotrzymywanie moczu

Niektórym ludziom zdarza się dotrzymywanie moczu, dlatego jeśli Tobie również zdarzyło się to samo, poinformuj o tym lekarza a on zastosuje odpowiednie leczenie lub ćwiczenia.

5. Problemy z pamięcią

Zapominanie może pojawić się z wielu przyczyn, np. stresu lub jako skutek uboczny niektórych leków. Wraz z wiekiem zapominanie o niektórych rzeczach też może zdarzać się częściej. Jeśli jednak zaobserwowałaś u siebie niepokojące zmiany i czujesz że coś jest nie tak, powtarzasz się lub zapomniałaś o czymś ważnym, to zgłoś się do lekarza. Lekarz wykona odpowiednie badania, aby lepiej określić przyczynę problemów z pamięcią.

6. Problemy z rodziną

Czasem jakaś bzdura może doprowadzić do kłótni. Czasem na skutek długotrwałego stresu puszczają nerwy i padają słowa, których później żałujemy. Wiele osób starszych zmaga się z dogadywaniem się z innymi członkami rodziny. Mimo, że to coś wstydliwego dla wielu osób, nie bój się przedyskutować swoich problemów z lekarzem lub skieruj się po pomoc do psychologa. Nie zwlekaj z udaniem się po pomoc, jeśli stosowana jest wobec Ciebie przemoc psychiczna (wyzywanie, upokarzanie), fizyczna (np. bicie) lub finansowa (zabieranie pieniędzy).

7. Seksualność

Starzenie się ma bardzo duży wpływ na naszą seksualność. Wielu lekarzy i psychologów rozumie, jak ważna jest rola seksualności dla dobrego samopoczucia i funkcjonowania. Dlatego, gdy tylko zauważysz niepokojące zmiany lub jesteś niezadowolony/niezadowolona z pożycia, porozmawiaj o tym z lekarzem. Nie wszystkie zmiany związane są z wiekiem, a lekarz pomoże w odnalezieniu i zlikwidowaniu przyczyny tych przejściowych trudności. Zapytaj też, jaki wpływ na Twoje życie seksualne mają leki, które przyjmujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.