Różne,  Starzenie się

Jak starzeją się zmysły? Zmysł słuchu.

Najlepiej słyszymy do dwudziestego roku życia. Później nasz słuch systematycznie się pogarsza i z wiekiem dociera do naszej świadomości mniej dźwięków oraz narastają problemy z ich odróżnianiem. Dlatego nasza mama czy babcia oglądają telewizję głośniej, niż robiły to wcześniej.

Częściej też można zaobserwować u ludzi starszych rozdrażnienie, które spowodowane jest tym,     że nie słyszą wszystkiego, co do nich dociera. Oprócz niedosłyszenia starczego, wiele osób cierpi z powodu szumu w uszach (tak zwane dzwonienie w uszach). Co ciekawe, mężczyźni mają zazwyczaj większy ubytek słuchu niż kobiety i tracą go oni dużo wcześniej. Może to wynikać z tego, że wielu mężczyzn pracuje w środowisku, gdzie narażeni są na hałas o większym natężeniu. 

Powodem, dla którego nasz słuch się przytępia jest to, że pogarsza się jakość naszej błony bębenkowej i zmniejsza się liczba komórek rzęsatych w ślimaku. Ślimak, to najważniejsza część ucha wewnętrznego, która zawiera receptor słuchu i odpowiedzialna jest za zbieranie, przetwarzanie i przekazywanie sygnałów dźwiękowych do mózgu. Na zdjęciu poniżej możecie zauważyć, że z wyglądu przypomina muszlę ślimaka.

uchoCo może przyspieszyć starzenie się słuchu?

1. Choroby bakteryjne i wirusowe górnych dróg oddechowych, ze szczególną lokalizacją w uchu środkowym (np. powtarzające się zapalenia ucha środkowego, przewlekłe wysiękowe zapalenia ucha).
2. Schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak problemy z sercem, krążeniem, nadciśnienie czy zaburzenia hormonalne, mogą wywrzeć niekorzystny wpływ na układ nerwowy, a tym samym na słuch.
3. Choroby zakaźne wieku dziecięcego (świnka, odra).
4. Urazy mechaniczne ucha.
5. Urazy akustyczne ucha powstałe na przykład w wyniku głośnej eksplozji.
6. Urazy głowy z pęknięciem podstawy czaszki.
7. Czynniki toksyczne i reakcje alergiczne.
8. Długotrwały stres.


Co możesz zrobić, aby chronić swój zmysł słuchu?


1. Dobrze byłoby zwolnić tempo i zredukować stres, którego doświadczamy.
2. Zimą nosić czapkę.
3. Chronić się przed hałasem, np. poprzez zastosowanie ochronnych zatyczek (stoperów).
4. Ograniczyć używanie słuchawek.
5. Zadbaj o dietę, brak bitaminy B12 może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie Twojego słuchu.
6. Unikaj zmiany ciśnień. Podczas lotu samolotem staraj się żuć gumę i często przełykaj ślinę, a podczas wędrówek w górach rób przerwy, aby pozwolić uszom dostosować się do innego ciśnienia.
7. Wykonuj regularne badanie audiologiczne. Badanie to jest nieszkodliwe i niebolesne.


O ile noszenie okularów nie sprawia wielu osobom problemu, to w przypadku słuchu, noszenie aparatu jest niestety stygmatyzowane. Obecnie mamy dostęp do aparatow, które są małe i mniej widoczne. Nie pozwól na to, aby strach przed tym, co powiedzą ludzie, stał na Twojej drodze do odzyskania lub poprawy słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.