Różne

Zadbaj o zęby i zmniejsz ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

toothpaste-1446130_960_720Kilka miesięcy the Journal of Alzheimer’s Disease (jedno z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych poświęconych chorobie Alzheimera) opublikował wyniki badań wskazujących na związek pomiędzy chorobą Alzheimera a zaniedbaniem higieny jamy ustnej. W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera?

Higiena jamy ustnej

Według badań naukowców z Wielkiej Brytanii ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera było kilkukrotnie wyższe u osób, które cierpiały na choroby przyzębia niż u osób, które miały zdrowe zęby. Powodem zwiększenia ryzyka jest to, że gdy bakterie docierają do mózgu to powodują stan zapalny (odpowiedź immunologiczną organizmu), który może przyczynić się do zabicia komórek mózgowych.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia (czyli choroby tkanek otaczających ząb) są dosyć częstym problemem u osób starszych. Często występują również u osób z demencją ze względu na to, że w zależności od stopnia zaawanasowania choroby, mycie zębów staje się trudne lub jest zupełnie pomijane. Nie dbanie o zęby prowadzi do namnażania się bakterii w chorym zębie lub zębach. Bakterie te przedostają się potem do krwiobiegu. Niestety gdy znajdą się już w naszym krwiobiegu, mogą dotrzeć do różnych cześci ciała i siać w nim spustoszenie. To z kolei może przyczyniać się do powstania wielu chorób, np. cukrzycy lub uszkodzenia stawów.

Dbanie o higienę jamy ustnej u osób starszych jest bardzo ważne także z innego powodu. Choroby przyzębia mogą powodować ból przy jedzeniu, co wpływa na nasz apetyt. Zmniejszenie łaknienia może doprowadzić do niedożywienia i niedoboru ważnych składników odżywczych.

Tu znajdziecie praktyczne porady dotyczące dbania o zęby u osób z otępieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.