• Strona główna
  • O mnie
  • Kontakt
Akademia Seniorów
  • Otępienie
  • Starzenie się
  • Dla opiekunów
  • Ciekawostki
  • Warto zobaczyć
  • Różne
No Result
View All Result
  • Otępienie
  • Starzenie się
  • Dla opiekunów
  • Ciekawostki
  • Warto zobaczyć
  • Różne
No Result
View All Result
Akademia Seniorów
No Result
View All Result

Czym jest otępienie naczyniowe?

6 maja 2016
Otępienie naczyniopochodne

demencja naczyniowaDziś chciałabym przedstawić Wam trochę podstawowych informacji         o kolejnym typie demencji, ponieważ ten rodzaj demencji jest drugim lub trzecim (w zależności od źródła), po chorobie Alzheimera i otępieniu z ciałkami Lewy’ego, najczęściej występującym zespołem otępiennym. Otępienie (demencja) naczyniowe, znane również jako otępienie naczyniopochodne, to choroba neurodegeneracyjna (czyli taka, która prowadzi do stopniowej utraty komórek nerwowych). Pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu.

Historia badań nad otępieniem naczyniopochodnym sięga XVI wieku, kiedy to Jason Pratensis, holenderski lekarz, w pierwszej książce poświęconej chorobom neurologicznym, De Cerebri Morbis (1549) wspomniał o związku otępienia z  udarem. Nieco ponad sto lat później, w roku 1658 szwedzki patolog, Johann Jakob Wepfer, odkrył, że pęknięcie naczynia krwionośnego może prowadzić do apopleksji (udaru mózgu). Związek pomiędzy naczyniowymi chorobami mózgu a demencją został szerzej zbadany na początku XX kiedy Alois Alzheimer i Otto Binswanger rozpoczęli badania, których celem było rozpoznanie i opisanie różnych rodzajów demencji,         a przede wszystkim wskazanie, że otępienie nie jest chorobą psychiczną.

Jednym z pierwszych terminów na określenie pogorszenia się funkcji poznawczych spowodowanych wielokrotnymi zawałami naczyń mózgowych było otępienie wielozawałowe. Termin ten wprowadzony został w 1974 przez Vladimira Hachinskiego. Jednak na podstawie obserwacji, że obniżenie funkcji poznawczych (czyli np. pogorszenie pamięci lub problemy z podejmowaniem decyzji) nie następuje tylko na skutek wielokrotnych zawałów naczyń mózgowych, ale także i innych schorzeń, takich jak: zatorowość tętnic mózgowych (pochodzenia sercowego lub naczyniowego) lub krwotoków mózgowych, w 1985 wprowadzono pojęcie otępienia naczyniopochodnego. Otępienie naczyniopochodne (ang. vascular dementia VaD) wchodzi w skład szerszego pojęcia, jakim jest naczyniopochodne zaburzenie poznawcze (ang. vascular cognitive impairment – VCI). Nazwa naczyniopochodne zaburzenie poznawcze jest stosunkowo nowym terminem i obejmuje wszelkie zaburzenia poznawcze wywołane naczyniowymi chorobami mózgu.

W jaki sposób dochodzi do otępienia naczyniowego?

Najprościej mówiąc, do demencji naczyniowej dochodzi na skutek blokowania tętnic, które doprowadzają krew do mózgu (tworzy się zakrzep, a potem następuje zator). Wynikiem zablokowania lub zmniejszenia przepływu krwi jest to, że część mózgu zostaje pozbawiona tlenu i obumiera (tak zwany zawał). Na początku trudno jest wykryć tę chorobę, bo nasz mózg może doświadczać serii zawałów, ale jeden wystarczy aby wywołać poważne objawy. Dopiero gdy jest ich wiele, dochodzi do uszkodzenia tkanki mózgowej i objawy są bardziej wyraźne.

Ile osób cierpi na otępienie naczyniopochodne?

Szacuje się, że ze wszystkich demencji wśród osób starszych, 10 do 15% stanowi otępienie naczyniopochodne. Zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu otępienia naczyniopochodnego powstają na skutek choroby naczyń mózgowych, które prowadzą do niedokrwienia, niedotlenienia lub krwotoku.demencja

Jakie są objawy otępienia naczyniopochodnego?

Zmiany w rozumowaniu i pamięci pojawiają się nagle i niespodziewanie, a potem funkcjonowanie pogarsza się stopniowo, gdyż dochodzi do zwiększonej liczby wylewów lub skrzepów, a tym samym do większych uszkodzeń w mózgu.

Objawy różnią się w zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona na skutek zablokowania tętnic. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • problemy z pamięcią,
  • osłabiona koncentracja,
  • problemy ze słownictwem, z doborem słów,
  • problemy z orientacją w przestrzeni (np. problemy ze znalezieniem drogi do domu),
  • zmienny nastrój (płaczliwość),
  • depresja,
  • czasami pojawiają się halucynacje, czyli pacjent widzi lub słyszy coś, czego nie ma,
  • niekontrolowane wydawanie moczu lub kału,
  • problemy ze wzrokiem.

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na ten typ otępienia?

  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zaawansowany wiek.

Ponadto wyniki badań wykazują, że bardziej narażeni na otępienie naczyniopochodne są mężczyźni i osoby z niskim poziomem wykształcenia.

Jakie są rodzaje otępienia naczyniopochodnego?

W zależności od lokalizacji ogniska niedokrwiennego, wyróżniamy kilka rodzajów otępień naczyniopochodnych:

  • otępienie naczyniowe z ostrym początkiem,
  • otępienie wielozawałowe,
  • otępienie naczyniowo-podkorowe,
  • otępienie naczyniowe mieszane,
  • inne rodzaje otępienia naczyniowego,
  • otępienie naczyniowe nieokreślone.

Otępienie naczyniowe z ostrym początkiem rozwija się zwykle gwałtownie po udarze spowodowanym zakrzepem, zatorem lub krwotokiem naczyń mózgowych, natomiast otępienie wielozawałowe rozwija się stopniowo.

Dlaczego otępienie naczyniopochodne może być trudne do zdiagnozowania?

Trudności w diagnozowaniu otępienia naczyniopochodnego polegają na braku precyzyjnych kryteriów diagnostycznych oraz wynikają z tego, że otępienie naczyniowe może mieć wiele przyczyn. Ponadto, otępienia naczyniopochodne mają wiele objawów wspólnych z otępieniami w przebiegu choroby Alzheimera. W dodatku otępienie czysto naczyniowe jest dosyć rzadkim zjawiskiem, częściej natomiast występuje wraz z otępieniem typu alzheimerowskiego.

W jaki sposób rozpoznaje się otępienie naczyniopochodne?

Aby stwierdzić czy pacjent cierpi na otępienie naczyniopochodne, lekarz najczęściej uwzględnia informacje pochodzące z wywiadu z chorym lub z jego rodziną, wyniki testów przesiewowych, wyniki badania neurologicznego i badań laboratoryjnych. Poza tym posługuje się kryteriami zawartymi w ICD-10( jest to Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych). Otępienie naczyniowe można rozpoznać, jeśli objawy pacjenta spełniają kryteria zespołu otępiennego. W pierwszym etapie procesu diagnozy należy wykluczyć inne przyczyny otępienia (tu pisałam o chorobach, które mogą przypominać otępienie). U pacjenta zaburzenia poznawcze muszą być na tyle silne, że zaburzają jego funkcjonowanie w pracy lub w społeczeństwie.  Ponadto, chorobę charakteryzuje złożony przebieg, z okresami stabilizacji i nagłymi pogorszeniami stanu klinicznego.

Powszechnie stosowanym narzędziem w diagnostyce otępienia naczyniopochodnego jest wskaźnik ischemiczny opracowany w 1975 przez Hachinskiego. Test ten pozwala na odróżnienie otępienia naczyniopochodnego od otępienia o typie alzheimerowskim. Skala ta polega na przyznawaniu punktów za obecność objawów, które charakterystyczne są dla otępienia wielozawałowego (np., nagły początek, skokowe pogarszanie się, zmienne nasilenie objawów, patologiczny śmiech lub płacz, objawy miażdżycy). Maksymalna liczba punktów to 18, uzyskanie 7 punktów spełnia kryteria otępienia naczyniopochodnego.

Dlaczego tak ważne jest wczesne rozpoznanie otępienia naczyniopochodnego?

Choroba ta nie jest uleczalna, ale wczesne rozpoznanie może znacznie opóźnić objawy i poprawić funkcjonowanie pacjenta i jakość jego życia. Poza tym, wczesne rozpoznanie otępienia naczyniopochodnego jest niezwykle istotne, ze względu na to, że rezultaty badań wskazują na silny związek pomiędzy tego rodzaju otępieniem a ryzykiem wtórnego udaru lub śmierci pacjenta.

Jak zapobiegać otępieniu naczyniopochodnemu?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie ryzyka zachorowania na demencję naczyniową. Kluczem do prewencji jest wyeliminowanie tych rzeczy, które przyczyniają się do chorób serca i naczyń krwionośnych. Dobra wiadomość jest taka, iż stosując poniższe zasady, zmniejszasz jednocześnie ryzyko zachorowania na inne rodzaje demencji.

1. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

2. Stosuj zdrową dietę.

3. Unikaj palenia papierosów.

4. Ogranicz ilość spożywanego alkoholu.

5. Utrzymuj wagę ciała w normie.

6. Regularnie sprawdzaj poziom cukru i ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

Udostępnij120Udostępnij75Udostępnij21
mleszko

mleszko

Powiązane Posty

Koronawirus a otępienie- co muszą wiedzieć opiekunowie?
Różne

Koronawirus a otępienie- co muszą wiedzieć opiekunowie?

11 marca 2020

Dziś, czyli 11 marca 2020 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że epidemia koronawirusa powodującego COVID-19, stała się pandemią. Ze względu na rosnącą obawę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa ważne jest, aby zastosować kilka praktycznych rozwiązań, które pomogą w zapobieganiu rozprzestrzeniania...

9 rzeczy, które każdy Pacjent musi przygotować przed wizytą u lekarza
Demencja

9 rzeczy, które każdy Pacjent musi przygotować przed wizytą u lekarza

30 października 2018

Każdy Pacjent jest jak ziemia nieznana. Jestem lekarzem, czasem czuje się jednak jak Krzysztof Kolumb. Przybijam do nieznanego lądu. Trzeba mi dobrej mapy, abym nie zgubił się w gąszczu chorób, przebytego leczenia, pobytów w szpitalach, zaleceń innych lekarzy. Dobrze...

Halucynacje w przebiegu otępienia
Różne

Halucynacje w przebiegu otępienia

1 sierpnia 2018

Otępienie jest chorobą neurodegeneracyjną, co oznacza że w naszym mózgu dochodzi do uszkodzeń neuronów (komórek nerwowych). Ze względu na zmiany w mózgu osoby cierpiące na otępienie mogą doświadczać tymczasowych zaburzeń świadomości. Jednym z problemów, które są wyjątkowo trudne dla...

Choroba Alzheimera
Demencja

Choroba Alzheimera

15 lipca 2018

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną i najczęściej występującym zespołem otępiennym. Szacuje się, że pośród wszystkich osób cierpiących na otępienie, 75% to osoby z chorobą Alzhiemera. Choroba Alzheimera po raz pierwszy opisana w roku 1906 przez neurologa Aloisa Alzheimera (Historia...

Komentarzy 1

  1. Pingback: Czym jest demencja? - Blog o demencji i starzeniu się - Akademia SeniorówBlog o demencji i starzeniu się – Akademia Seniorów

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Mnie

Akademia Seniorów

Nazywam się Magdalena Leszko, jestem psychologiem i gerontologiem, doktorem nauk społecznych. Na blogu znajdziesz wiele informacji dotyczących starzenia się, a także porad dla opiekunów osób chorujących na chorobę Alzheimera lub innego rodzaju chorobę neurozwyrodnieniową.

Kategorie

  • Ciekawostki (11)
  • Demencja (28)
  • Dla opiekunów (40)
  • Różne (59)
  • Starzenie się (19)
  • Warto zobaczyć (2)

Najnowsze wpisy

Koronawirus a otępienie- co muszą wiedzieć opiekunowie?

Koronawirus a otępienie- co muszą wiedzieć opiekunowie?

autor mleszko
11 marca 2020
0

9 rzeczy, które każdy Pacjent musi przygotować przed wizytą u lekarza

9 rzeczy, które każdy Pacjent musi przygotować przed wizytą u lekarza

autor mleszko
30 października 2018
0

Halucynacje w przebiegu otępienia

Halucynacje w przebiegu otępienia

autor mleszko
1 sierpnia 2018
0

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

autor mleszko
15 lipca 2018
1

Archiwum

  • 2020 (1)
    • marzec (1)
  • 2018 (3)
    • październik (1)
    • sierpień (1)
    • lipiec (1)
  • 2017 (1)
    • czerwiec (1)
  • 2016 (16)
    • grudzień (1)
    • październik (1)
    • wrzesień (3)
    • sierpień (2)
    • lipiec (2)
    • maj (2)
    • marzec (1)
    • luty (2)
    • styczeń (2)
  • 2015 (50)
    • grudzień (3)
    • listopad (3)
    • październik (5)
    • wrzesień (4)
    • sierpień (4)
    • lipiec (5)
    • czerwiec (4)
    • maj (5)
    • kwiecień (4)
    • marzec (4)
    • luty (4)
    • styczeń (5)
  • O Mnie
  • Kontakt
  • Polityka prywatności

Copyrights © 2015-2020 Akademia Seniorów 

No Result
View All Result
  • Otępienie
  • Starzenie się
  • Dla opiekunów
  • Ciekawostki
  • Warto zobaczyć
  • Różne

© 2020 <a href="http://jegtheme.com"

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę Zablokuj cookies
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.