Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

Demencja naczyniowa

Demencja naczyniowa (ang. vascular dementia) pojawia się na wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Inne pojęcia określające demencje naczyniową to demencja skrzepowa lub warunkowana krwiobiegiem.

Do demencji naczyniowej dochodzi na skutek blokowania tętnic, które doprowadzają krew do mózgu (tworzy się zakrzep a potem następuje zator). Wynikiem zablokowania lub zmniejszenia przepływu krwi jest to, że część mózgu zostaje pozbawiona tlenu i obumiera (tak zwany zawał). Na początku trudno jest wykryć tę chorobę, bo nasz mózg może doświadczać serii zawałów, ale jeden wystarczy aby wywołać poważne objawy. Dopiero gdy jest ich wiele, dochodzi do uszkodzenia tkanki mózgowej i objawy są bardziej wyraźne.

demencja naczyniowaCzęsto demencja naczyniowa występuje wspólnie z innym rodzajem demencji, takim jak choroba Alzheimera lub demencja z ciałkami Lewy’ego. Ta choroba jest trudna do zdiagnozowania ze względu na to, że pacjenci z tą samą chorobą mogą wykazywać zupełnie inne objawy w zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona. Choroba ta nie jest uleczalna, ale wczesne rozpoznanie może znacznie opóźnić objawy i poprawić funkcjonowanie pacjenta i jakość jego życia.

Objawy otępienia naczyniowego

W przypadku demencji naczyniowej, zmiany w rozumowaniu i pamięci pojawiają się nagle i niespodziewanie, a potem funkcjonowanie pogarsza się stopniowo, gdyż dochodzi do zwiększonej liczby wylewów lub skrzepów, a tym samym do większych uszkodzeń w mózgu.

Objawy różnią się w zależności o tego, która część mózgu została uszkodzona na skutek zablokowania tętnic. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • problemy z pamięcią,
  • osłabiona koncentracja,
  • problemy ze słownictwem, z doborem słów,
  • problemy z orientacją w przestrzeni (np. problemy ze znalezieniem drogi do domu),
  • zmienny nastrój (płaczliwość),
  • depresja,
  • czasami pojawiają się halucynacje, czyli pacjent widzi lub słyszy coś, czego nie ma,
  • niekontrolowane wydawanie moczu lub kału,
  • problemy ze wzrokiem.

Zapobieganie demencji naczyniowej

Istnieje kilka sposobów na obniżenie ryzyka zachorowania na demencję naczyniową. Kluczem do prewencji jest wyeliminowanie tych rzeczy, które przyczyniają się do chorób serca i naczyń krwionośnych. Dobra wiadomość jest taka, iż stosując poniższe zasady, zmniejszasz jednocześnie ryzyko zachorowania na inne rodzaje demencji.

1. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

2. Stosuj zdrową dietę.

3. Unikaj palenia papierosów.

4. Ogranicz ilość spożywanego alkoholu.

5. Utrzymuj wagę ciała w normie.

6. Regularnie sprawdzaj poziom cukru i ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.