Demencja,  Dla opiekunów,  Różne,  Starzenie się

Jak technologia może ułatwić życie opiekunowi i osobie chorej na demencję?

W obecnych czasach technologia odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Niektóre z symptomów choroby Alzheimera mogą bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta (chory może wyjść z domu na spacer i zgubić się w lesie lub może wstawić wodę na herbatę i o niej zapomnieć). Już od jakiegoś czasu inżynierowie pracują nad urządzeniami, które choć trochę pomogą odciążyć opiekuna i zadbać o bezpieczeństwo osoby z chorobą Alzheimera. Poniżej przedstawiam Wam przegląd dostępnych urządzeń, oraz takich, które być może niedługo będą już dostępne.

1. Zastosowanie technologii GPS.

GPS (ang. Global Positioning System) to system określania położenia. Satelitarny odbiornik sygnałów GPS informuje nas o jego dokładnej aktualnej pozycji na Ziemi. System pierwotnie opracowany był na potrzeby armii USA, a obecnie ma szerokie zastosowanie w naszych samochodach, gdzie wpisujemy cel podróży i pozwalamy, aby GPS pomógł nam wybrać drogę.

Dla osób starszych dostępny jest tak zwany micro GPS, który zaprojektowany jest specjalnie po to, aby śledzić lokalizacje osoby do której jest przyczepiony. Takie urządzenie jest niezwykle ważne w przypadku osób, które funkcjonują jeszcze na tyle sprawnie, że same wychodzą na zewnątrz. Jeśli osoba odpoczywa i nie zmienia położenia, urządzenie zapada w stan czuwania i wznawia pracę gdy tylko wykryje ruch.

Ceny takich urządzeń zależą od tego jakiej wielkości jest GPS (niektóre umieszczane sa w butach, podeszwach, a inne to aplikacja w telefonie). Poniżej przykład GPS zamieszczonego w bucie. Cena takich butów to ok. $300.

 

shoeCapture

 

2. Osobisty system ratunkowy (Personal emergency response systems, PERS).

To bardzo przydatne urządzenie. W chwili, gdy osoba bardzo źle się czuje lub upadła, wystarczy że naciśnie guzik, który automatycznie wezwie pomoc. Zestaw zawiera jedno większe urządzenie oraz mniejsze, które można nosić, na przykład na szyi. Większość takich urządzeń musi znajdować sie w domu, ale niektóre mogą być zabierane na zewnątrz. Ceny tego urządzenia są różne, ale średnia cena to około $100.

cs-base-and-pendant-300dpi-cmy_11416131images

3. Urządzenie przypominające o lekarstwach.

Kolejna grupa urządzeń, która może ułatwić funkcjonowanie osób z zaburzeniami pamięci, to urządzenia przypominające o lekach. Istnieje wiele takich urządzeń, niektóre z nich to specjalne pudełka (kasetki na leki) w których umieszczamy zestaw tabletek, które należy przyjąć w określony dzień i o określonej porze. Koszt kasetki na 7 dni to około 4 zł.med

Dla osób z większymi zaburzeniami pamięci świetnie sprawdzają się urządzenia, które uaktywniają alarm i automatycznie wysuwają lekarstwa, które powinny być wzięte.

tabsafe

Pozostając w temacie tabletek, popularność wśród opiekunów zyskały także wyciskarki do tabletek. Niektóre pomagają przedzielać tabletki tak, aby łatwiej się je połykało, a przede wszystkim zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi leków z rękoma. Cena takiej wyciskarki to ok. 9 zł.

4. Zegar.

images (1)Dobrym pomysłem są też duże zegary, które po naciśnięciu odpowiedniego guzika odczytują datę i godzinę.

5. Maty na łóżko, podłogę lub fotel.

61+wMKvykCL._SX522_

Problemem, który często zgłaszają opiekunowie osób chorych na demencje jest ich wstawanie w nocy z łóżka. Jest to o tyle niebezpieczne, że często pacjent nie ma wystarczająco dużo siły lub zaburzenia koordynacji nie pozwalają mu na swobodne poruszanie się, co łatwo może doprowadzić do upadku. Jeśli pacjent jest na tyle sprawny aby chodzić, może pójść do kuchni i tam zacząć przygotowywać jedzenie. To też może być niebezpieczne ze względu na ryzyko skaleczenia się lub oparzenia. Poza tym, taka aktywność w nocy zaburza rytm zarówno u pacjenta jak i u opiekuna, co może skutkować sennością w ciągu dnia i nasileniem sie objawów.

Taka mata może być z powodzeniem używana na łóżku, krześle lub na podłodze. Kiedy pacjent próbuje sie podnieść, czujniki umieszczone w macie wysyłają sygnał i uaktywniają alarm.

6. Łyżeczka.

Dla mnie to jedno z najbardziej fascynujących urządzeń. Specjalna łyżeczka została zaprojektowana przez firmę Google specjalnie z myślą o osobach z chorobą Parkinsona, którym drgawki uniemożliwiają samodzielne spożywanie posiłku. Łyżeczka wyczuwa drgania i próbuje się ustawić się tak, aby zmniejszyć liczbę drgań.

Poniżej możecie obejrzeć filmik, który prezentuje działanie tej niezwykłej łyżki (ENG).

7. Pomoce do kuchni.

Lista przedmiotów, które mogą pomóc osobom przewlekle chorym jest długa. Wśród pomocy w kuchni, zastosowanie mogą znaleźć przedmioty takie jak fartuch na okruszki, noże ze specjalnym uchwytem, wygięte sztućce, talerze z przegródkami.

talerz8. Pomoce do sypialni.

Oprócz omówionej wcześniej maty, która ostrzega o podopiecznym wstającym z łóżka, przydatne mogą być również ceramiczne maty ochronne na łóżko lub podkłady antyodleżynowe (ok. 40-55 zł).

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o urządzeniach ułatwiających choć trochę opiekę nad chorą, starszą osobą to zapraszam do zapoznania się z szeroką ofertą Usług Opiekuńczych Seniora Curae. Kontakt znajdziecie pod tym adresem: http://opiekacurae.pl.tl/

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.