Demencja,  Dla opiekunów,  Różne

Międzynarodowa karta praw osób z demencją

old-450742_960_720Każda osoba z demencją ma prawo do godnego życia.

Poniżej przedstawiam Wam 10 praw osób cierpiących na demencję opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Alzheimerowskie.Osoby cierpiące na demencję mają prawo do:

1. Kontaktu z lekarzem, który oceni, czy mają demencję.                                                                                                       Każda osoba powinna mieć dostęp do badań sprawdzających pamięć, aby ocenić, czy jej podejrzenia co do demencji są słuszne. Diagnoza pozwoli jej oraz jej rodzinie i przyjaciołom zaplanować przyszłość i przygotować się na ewentualne zmiany.

2. Dostępu do informacji o demencji, aby wiedzieć, jaki choroba będzie miała na nią wpływ.
Demencja bez wątpienia wpływa na chorego i jego otoczenie. Rodzina, przyjaciele i osoba chora potrzebują odpowiednich informacji oraz porad na temat tego, czego powinny spodziewać się w miarę rozwoju choroby.

3. Wsparcia w samodzielnym życiu tak długo, jak to możliwe. Większość osób chorych chce jak najdłużej żyć tak aktywnie, jak jest to możliwe, przy wsparciu pozostałych i w bezpiecznym otoczeniu.

4. Decydowania o opiece i wsparciu, które otrzymuje.
Osoba z demencją ma głos i chce mieć coś do powiedzenia w kwestii opieki nad sobą tak długo, jak będzie w stanie podejmować świadome decyzje.

5. Dostępu do opieki, która będzie dla chorego najodpowiedniejsza.
Na każdym etapie rozwoju tego stanu osoba z demencją potrzebuje dostępu do najlepszej opieki w razie potrzeby, czy to w jej domu, w miejscowości, czy w domu opieki.

6. Traktowania z szacunkiem i zapewnienia opieki osób, które ją znają.
Opiekunowie powinni znać chorego, jego rodzinę i przeszłość chorego.       To powinno sprawić, że ich opieka będzie dopasowana do potrzeb osoby chorej, jej osobowości, preferencji i stylu życia.

7. Szacunku za to, kim jest.
Nie należy dyskryminować osób chorych z powodu wieku, niepełnosprawności, płci, rasy, orientacji seksualnej, wyznania, statusu społecznego ani żadnego innego powodu.


8. Dostępu do lekarstw i leczenia, które im pomaga.
We wszystkich stadiach demencji osoby chore potrzebują dostępu do leków
oraz leczenia, które pozwolą im godnie żyć. Ich lekarz powinien regularnie sprawdzać, jakich leków i leczenia potrzebuje osoba cierpiąca na demencję.


9. Podejmowania decyzji dotyczących tego, jak będą wyglądać jej ostatnie dni życia.
Ustalenia dotyczące ostatnich dni życia chorego należy poczynić jeszcze w czasie, kiedy jest osobą zdolną do podejmowania świadomych decyzji.

10. Tego, aby rodzina i przyjaciele dobrze wspominali osobę chorą.
Osoby chore często chcą mieć pewność, że ich rodzina i przyjaciele otrzymają wsparcie i pocieszenie po ich śmierci i że zachowają ich w pamięci jako osobę zdrową.

Tu znajdziecie kartę praw osoby z demencją.

prawa

 

3 komentarze

 • Maria

  Informacja i witryna dotycząca demencji jest bardzo potrzebną formą pomocy w zrozumieniu problemu.
  W Polsce nie ma zbyt dużo publikacji na temat opieki, pomocy, profilaktyki osób mających objawy demencji. Lekarze pierwszego kontaktu nie wiedzą często jak prowadzić rozmowę z pacjentem z zaburzeniami demencji. Nie potrafią ukierunkować pacjenta i jego bliskich, tak aby respektować prawa które mają. Wymagają od rodziny decyzji i opieki. Często zostawiając problem w tzw “stanie zawieszenia, do ostatniego momentu”.
  Mając pod opieką dwie osoby zmagające się z problemem i szukając rozwiązań trafiłam na Pani blog. Informacje prezentowane nie tylko pozwoliły mi zrozumieć bardziej problem, ale również zaoferowały praktyczne rozwiązania. Niemniej pytanie:
  Jak wesprzeć pacjenta który, zauważa zmiany a nadal chce być samodzielny i nie akceptuje pomocy?
  nadal nie ma całkowitej odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.