Dla opiekunów,  Różne,  Starzenie się

9 rzeczy, których lepiej nie mówić opiekunowi

Kilka ostatnich postów skierowanych było do opiekunów osób chorych na demencję. Dziś bardziej o tym, czego my, jako znajomi, nie powinniśmy robić.

Mimo, że masz dobre intencje, swoimi radami możesz przypadkowo zranić opiekuna. Każdy z nas zna też ludzi, którzy zawsze służą “dobrą” radą, nawet niepytani.

Każdy z nas ma też tendencje do udzielania rad, bo przecież chcemy pomóc, a nie rozumiemy dlaczego ta druga osoba tego nie docenia. Sama się na tym łapię, że chcę udzielać rad wcale o to nieproszona. Warto pamiętać, że nikt z nas nie jest ekspertem od życia drugiego człowieka.

Oto niektóre z mało pomocnych zdań, których lepiej nie mówić na głos.

1. Wyglądasz na zmęczoną.

26566_1_500_TesciowaW większości przypadków, opiekunowie wiedzą, że wyglądają na zmęczonych, bo tak właśnie się czują. Zamiast głośno wypowiadać to, co zaobserwowałeś, po prostu zapytaj, czy jest coś w czym możesz pomóc.

2. Twój tata to był naprawdę fajny facet.

Nigdy nie używaj czasu przeszłego, jeśli podopieczny nadal żyje. Zamiast tego zapytaj: jak się czuje Twój tata?

3. Bóg nie daje nam więcej niż możemy udźwignąć.

W przypadku przeżywania dużego stresu i zmęczenia, to zdanie nie jest pomocne. Zamiast tego, skup sie na aktywnym słuchaniu i pozwól na to, aby opiekun opowiedział Tobie o swoich zmartwieniach.

 

1504ffbbbd120bbba410ff4f0be9e9da4. Czeka Cię nagroda w niebie.

Być może. Jednak dobrze byłoby, aby opiekun był też nagradzany na ziemi. Od czasu do czasu przynieś coś, co wiesz, że sprawi opiekunowi radość, np. upiecz sernik lub kup kwiaty.

5. Zadzwoń jeśli czegoś potrzebujesz.

Niektórzy nie zadzwonią, bo się krępują, a inni nie zadzwonią, bo mają tyle rzeczy na głowie. Lepiej będzie, jeżeli to Ty w wolnej chwili zadzwonisz.

6. Nic.

Czyli kompletnie odseparować się od opiekuna. Jeśli nie zadzwoniła, to znaczy, że nie chce się już ze mną spotykać. Błąd. To, że Twoja znajoma nie zadzwoniła może wynikać z wielu rzeczy, ale najbardziej prawdopodobną przyczyną może być to, że spadło na nią wiele obowiązków. Zadzwoń, wyślij email i zapytaj jak możesz pomóc. Czasem zasugerowanie szczególnego rodzaju pomocy może być lepsze, niż ogólne pytanie „jak mogę pomóc”. Na przykład, jadąc po zakupy, zadzwoń i zapytaj czy czegoś nie potrzebuje ze sklepu.

7. Powinnaś oddać mamę do domu opieki. Tak byłoby lepiej dla wszystkich.

Być może opiekun myśli o umieszczeniu rodzica w domu opieki, ale pomyśl, że na pewno jest to dla niego trudne emocjonalnie i finansowo. Uważaj na ton swojej wypowiedzi, używanie słów takich jak “powinnaś” lub “musisz” może być odebrane jako pouczanie.

8. Dlaczego tak często odwiedzasz tatę, przecież on Ciebie nawet nie poznaje. 

Widocznie opiekun chce spędzić jak najwięcej czasu z rodzicem zanim będzie musiał się z pożegnać lub być może wierzy, że jego rodzic nadal wie kim jest. Powodów może być wiele, a taka uwaga może bardzo zaboleć.

 

Confused Senior Voter

 9. Nie czujesz się winny, że… 

I tu może nastąpić cała lista rzeczy o które ktoś może mieć do opiekuna pretensje. Czy nie czujesz się winna, że pojechałaś na wakacje i zostawiłaś tatę z obcą osobą? Czy nie czujesz się winna, że pracujesz zamiast zostać w domu i zająć się mamą?

Pewnie opiekun może czuć się winny z wielu powodów, ale postanowił postąpić tak a nie inaczej, a my jako znajomi często nie znamy okoliczności, które wpłynęły na tę decyzję.

A jakie Wy znacie inne zwroty lub zachowania, które mogą zdenerwować opiekuna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.