Różne

Czym jest wirusowe zapalanie wątroby typu B?

Czym jest wirusowe zapalanie wątroby typu B?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba wywoływana przez wirus HBV (Hepatitis B virus). Zapalenie wątroby typu B znane jest również jako żółtaczka wszczepienna. Warto wiedzieć czym jest ta choroba i jak jej zapobiegać ze względu na to, że wirusowe zapalenie wątroby typu B jest infekcją, która może powodować przewlekłe zakażenie i zwiększa nasze ryzyko śmierci z powodu marskości wątroby lub raka. Ze względu na to, że objawy choroby mogą być bardziej nasilone u osób starszych, ważne jest, abyś wiedział jak chronić się przed wirusem.

W jaki sposób można zarazić się wirusem wątroby typu B?

Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z zakażoną krwią oraz płynami ustrojowymi. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby przyjmujące narkotyki za pomocą igieł oraz osoby, które mają wielu partnerów seksualnych.
Niestety do zakażenia może rownież dojść w miejscach, które uważamy za bezpieczne (np. do zakażenia może dojść w szpitalu). Zakażenie może wystąpić również podczas:
– przetaczania krwi lub innych czynności, gdy możemy mieć kontakt z potencjalnie zakażonymi igłami (np. pobieranie krwi);
– przeszczepienia narządu od osoby zakażonej;
– zabiegów dentystycznych, fryzjerskich lub kosmetycznych;
– wykonywania tatuażu lub akupunktury;
– korzystania z tych samych przyborów kosmetycznych (np. maszynek do golenia) i innych przedmiotów, które są zanieczyszczone zakażoną krwią;
– do zakażenia dziecka może dojść podczas ciąży lub porodu. Jeśli matka jest zarażona wirusem, to wirus jest przenoszony na dziecko.

Ważne, aby pamiętać o tym, że do zakażenia może dojść w sytuacjach, gdy mamy bezpośredni kontakt krwi zakażonego z naszymi błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą, a także podczas stosunku płciowego w wyniku kontaktu ze spermą czy wydzieliną z pochwy osoby zakażonej.

Do zakażenia nie dochodzi, gdy trzymamy się za ręce lub całujemy osobę, która ma zapalenie wątroby typu B lub gdy korzystamy z tych samych sztućców.

wzw-drogi-zakazeniaJakie są obajawy wirusowego zapalenia wątroby typu B?

Problem z rozpoznaniem wirusowego zapalenia wątroby typu B polega na tym, że większość osób nie zauważa żadnych objawów lub nie są one na tyle dokuczliwe, aby zarażona osoba zgłosiła się do lekarza. Co ciekawe, według informacji podanych przed Światową Organizację Zdrowia, u 90% ludzi dochodzi do samoistnego wyleczenia.

Niestety, w niektórych przypadkach może dojść do stanu, w którym konieczna jest kilkutygodniowa hospitalizacja oraz długi okres rekonwalescencji, który pozwoli na pełne wyleczenie. W niewielkiej liczbie przypadków zakażenie może przeobrazić się w nadostre zapalenie wątroby, co może skutkować niewydolnością wątroby.

To, jak będziesz przechodził chorobę, zależy od stanu układu odpornościowego Twojego organizmu. Na powikłania najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze.

W pierwszej fazie choroby (ostrej) objawy zapalenia wątroby przypominają objawy grypy (tak jak w przypadku innych wirusowych typów zapalenia wątroby) i pojawiają się dopiero po średnio 90 dniach od zakażenia.

Do najczęstszych objawów należą:

– gorączka, bóle mięśni i stawów,
– uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości, senność,
– brak apetytu, nudności, wymioty oraz bóle głowy i bóle brzucha                 (w szczególności w prawym podżebrzu), które są wynikiem powiększającej się wątroby,
– mocz o barwie piwa,
– żółtaczka – zażółcenie białek oczu oraz skóry.

Uwaga- ponieważ ból wątroby bywa kłujący i promieniuje do lewej strony i tyłu klatki piersiowej, może być mylony czasem z bólem serca lub żołądka.
Jeśli dojdzie do przewlekłego zapalenia wątroby, to objawy są trudne do zaobserwowania, choć niektórzy uskarżają się na ciągłe poczucie zmęczenia.


Leczenie i profilaktyka


Wirus może być wykryty we krwi osoby zarażonej po upływie średnio 4 tygodni od momentu zarażenia.
W leczeniu ostrego zapalenia wątroby typu B zaleca się, aby przede wszystkim zadbać o komfort chorego. Ze względu na to, że chorobie mogą towarzyszyć nudności, należy pamiętać o tym, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz trzeba zadbać o właściwą dietę. W czasie leczenia nie wolno spożywać alkoholu.
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B można leczyć za pomocą leków. Niestety leki te tylko ograniczają działanie wirusa (powstrzymują jego replikację), więc często osoba zakażona musi kontunować leczenie do końca życia, aby nie dopuścić do szkodzenia wątroby.

Najskuteczniejszą formą obrony przed zarażeniem się WZW B jest szczepionka. W Polsce liczba zachorowań na WZW typu B bardzo zmalała, gdyż od 1992 r. obowiązują profilaktyczne szczepienia dzieci przeciw WZW B, a w szpitalach korzysta się ze sprzętu jednorazowego użytku.
Szczepienie jest także stosowane przed zabiegami chirurgicznymi u osób wcześniej nieszczepionych. Ponadto istnieją szczepionki skojarzone np. zabezpieczające równocześnie przeciw HBV i HAV (wirusowi wątroby typu A). Zachęcam Was serdecznie do zapoznania się z prowadzoną regularnie akcją “Żółty Tydzień“. Podczas tej akcji możecie się zaszczepić po niższej cenie.

Z uwagi na to, że wirus może przetwać poza ciałem nawet do 7 dni, zaleca się aby unikać kontaktu z krwią. To ważne, gdy na przykład jesteś opiekunem     i musisz posprzątać po wielu podopiecznych. Nie zapominaj wówczas            o użyciu rękawiczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.