Dla opiekunów,  Różne,  Starzenie się

Zaburzenia snu u osób starszych

O tym, że sen, a raczej jego brak, ma na nas negatywny wpływ wiemy chyba wszyscy. Nie wszyscy jednak wiemy jak sobie radzić, gdy nagle zaczynamy doświadczać problemów ze snem.

osobastarszaspiStarzenie się ma wpływ na jakość i długość naszego snu. Być może większość z Was zauważyła, że z wiekiem Wasze nawyki dotyczące kładzenia się spać i wstawania zmieniły się. Osoby starsze mają tendencje do wcześniejszego kładzenia się spać i wcześniejszego wstawania. Przyczyny tego mogą być różne, być może śpisz krócej dlatego, że nie pracujesz tak intensywnie jak kiedyś i po prostu organizm nie potrzebuje tak długiego wypoczynku. Inną przyczyną krótszego spania w nocy jest to, że wielu seniorów lubi „uciąć” sobie krótką drzemkę w ciągu dnia.

Mimo, że sporadyczne zaburzenia snu zdarzają się ludziom w każdym wieku, to niestety wraz z wiekiem, częstotliwość tak zwanych „białych nocy” wzrasta. Dlatego też osoby starsze częściej borykają się z bezsennością niż osoby młode. Istnieje wiele przyczyn, które utrudniają nam sen. Do tych najczęstszych należą: ból (m.in. stawów), zgaga, lub stres.

Jeśli zauważyłeś u siebie problemy z zaśnięciem i coraz częściej zdarza Ci się nie przespać nocy, to koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Osoby starsze często biorą leki, które mogą zaburzać ich sen. Być może problemy ze snem to objaw innej choroby na którą cierpisz, na przykład depresji. Dlatego tak ważne jest, aby zanim podejmie się leczenie bezsenności, zacząć od zdiagnozowania i wykluczenia innych chorób.


Jeśli zaburzenia snu nie są związane z innymi chorobami, to przyczyna Twoich problemów ze snem może polegać na niewłaściwej higienie snu. Nie ma co się oszukiwać, że stosując wszystkie zalecenia zawsze będziesz przesypiał spokojnie całą noc, jednak opisane poniżej rady z pewnością pozwolą Ci na zmniejszenie liczby nieprzespanych nocy, a co za tym idzie, na poprawę samopoczucia.


1. Aktywność fizyczna.
Nie nakłaniam was do tego, aby nagle zacząć biegać, ale dobrze jest aby codziennie, chociaż przez minimum pół godziny pospacerować. Zwiększona aktywność fizyczna pomaga w walce z zaburzeniami snu. Intensywne ćwiczenia fizyczne wykonuj w ciągu dnia, wieczorem natomiast ogranicz swoją aktywność fizyczną tylko do wykonywania relaksujących ćwiczeń.


2. Regularność.
Postaraj się wstawać z łóżka zawsze o tej samej godzinie, wówczas organizm przyzwyczai się do regularnych godzin snu. Kładź się spać wtedy, gdy poczujesz zmęczenie. Kładzenie się spać, gdy nie masz na to ochoty, a potem przewracanie się z boku na bok przez kilka godzin, może tylko nas zdenerwować i nasilić trudności z zaśnięciem.


3. Właściwa dieta.
Właściwa dieta pomoże Ci w zmniejszeniu problemów ze snem. Do naszego jadłospisu warto wprowadzić: migdały, banany, odtłuszczone ciepłe mleko, owsiankę oraz pełnoziarniste pieczywo. Pamiętaj także, aby nigdy nie idź do łóżka ani zbyt najedzonym ani głodnym.


4. Zadbaj o pomieszczenie w którym śpisz.
Dla prawidłowej higieny snu bardzo ważne są: oświetlenie i temperatura pokoju w którym śpimy. Dobrze, gdy mamy zasłony lub rolety, które sprawią, że pokój będzie zaciemniony. Jeśli chodzi o temperaturę, to najczęściej zaleca się, aby oscylowała ona w granicach 17-20 stopni Celsjusza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.