Demencja,  Warto zobaczyć

Still Alice: choroba Alzheimera o wczesnym początku

Osoby chorujące na chorobę Alzheimera to w przeważającym stopniu osoby starsze. Przyczyny tej choroby nadal nie są znane. Wiemy jednak, że w przypadku niektórych osób choroba Alzheimera została odziedziczona. Na chorobę Alzheimera o wczesnym początku cierpi stosukowo niewielki procent, szacuje się że jest to mniej niż 5% wszystkich osób z tą chorobą. Najczęściej choroba diagnozowana jest u osób dość młodych (40-5o lat). Często diagnoza jest szokiem, ponieważ osoby w tym wieku wiodą aktywne zawodowo życie, wychowują dzieci. Młody wiek jest też przyczyną, dla której trudno postawić prawidłową diagnozę, ponieważ zazwyczaj szuka się innych przyczyn zaburzeń pamięci, takich jak na przykład stres.

Still-Alice-bannerAlice, główna bohaterka filmu „Still Alice”, zostaje zdiagnozowana z chorobą Alzheimera o wczesnym początku. Film ukazuje jak pod wpływem choroby zmienia się jej życie. Alice ma dopiero 50 lat i jest szanowanym profesorem lingwistyki. Pogodzenie się z diagnozą jest trudne dla Alice i jej rodziny, która każdego dnia obserwuje niepokojące zmiany i zaniki pamięci.

Zwróciłam uwagę na jedną ze scen, w której mąż Alice rozmawia z lekarzem i wyraża swoje zaniepokojenie tym, że pamięć Alice pogarsza się bardzo szybko. Lekarz odpowiada, że w przypadku choroby Alzheimera o wczesnym początku do zmian może dochodzić szybko, a  u osób z wyższym wykształceniem jeszcze szybciej.

Mimo, że wyższe wykształcenie może obniżać nasze szanse na chorobę, to w przypadku ludzi dobrze wykształconych, wydaje się, że choroba ma bardziej gwałtowny przebieg. Dzieje się tak ze względu na to, że takie osoby używają różnych zastępczych technik aby, kompensować zaniki pamięci. Osoby te dysponują większymi zasobami poznawczymi. Dlatego też niepokojące zmiany są zauważalne dopiero, gdy doszło już do poważnych zmian w mózgu. Wynikiem tego, że rozpoznanie symptomów zajmuje więcej czasu, jest późniejsza diagnoza, a co za tym idzie, późniejsze rozpoczęcie leczenia objawów.

Serdecznie polecam obejrzenie tego filmu, nie tylko tym, którzy interesują się chorobą Alzheimera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.