Dla opiekunów,  Starzenie się

Jak przygotować się do rozmowy z lekarzem?

Wizyta u lekarza to pozornie łatwa sytuacja (choć frustrująca gdy czeka się w długich kolejkach). Niestety u mnie wizyty często kończyły się słowami „zapomniałam jej powiedzieć o…”. Wyjazd do Stanów był dla mnie początkiem wypracowana sobie nawyku, gdzie zawsze przed wizytą u lekarza zapisywałam sobie dokładnie jakie mam objawy oraz jakie pytania chciałabym zadać. Robiłam tak, ponieważ nie byłam pewna jak wymawia się dane słowo w języku angielskim lub obawiałam się, że po wpływem stresu czy zmęczenia po prostu zapomnę co chciałam powiedzieć. Dziś chciałabym podzielić się kilkoma wskazówkami, które mogą ułatwić wizytę u lekarza.

1. Zrób listę symptomów, które Cię niepokoją. Posiadanie takiej listy pozwoli Ci zaoszczędzić czas i będziesz miał pewność, że powiedziałeś lekarzowi o wszystkich swoich objawach.

doctor-visit

2. Zrób listę leków, które obecnie bierzesz. Trudno zapamiętać nazwy niektórych leków, w szczególności jeśli jest ich dużo. Dlatego warto mieć ze sobą listę wszystkich leków, które przyjmujemy. Pamiętaj, że te wydawane bez recepty też są ważne! Zapisz więc jakie witamy bierzesz. To bardzo istotne, gdyż niektóre leki wchodzą w reakcje z innymi i mogą powodować nieprzyjemne efekty uboczne. Wielu lekarzy nie wie ile i jakie leki przyjmują ich pacjenci, w szczególności te wydawane bez recepty. Zapytaj więc lekarza lub farmaceuty o to, czy możesz brać dany lek, jeśli przyjmujesz już inne.

images3. Upewnij się, że słyszysz i rozumiesz co mówi Twój lekarz. Często dla osób starszych prędkość z jaką mówi lekarz może być problemem. Nie bój się poprosić o to, aby lekarz mówił głośniej lub wyraźniej.

4. Poproś znajomego lub członka rodziny o to, aby poszedł z Tobą. Posiadanie „drugiej pary uszu” jest bardzo pomocne. Ta osoba może robić za Ciebie notatki lub upewnić się, że o niczym nie zapomniałeś.

5. Powiedz, co działo się z Tobą pomiędzy wizytami. Poinformuj swojego lekarza o tym, czy w międzyczasie byłeś w szpitalu, przestałeś brać leki lub czy odwiedziłeś innego lekarza. Wspomnij też o zmianach, które u siebie zauważyłeś, np. pogorszenie apetytu, trudności w zasypianiu. Każda informacja może być ważna i może ułatwić diagnozę.

A jakie są Wasze rady dotyczące przygotowania się do rozmowy z lekarzem?

 5-Ways-to-Get-the-Most-Out-of-Your-Doctors-Visit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.