Ciekawostki,  Dla opiekunów,  Różne

Jak radzić sobie ze stresem?

Mimo tego, że ta strona poświęcona jest głównie osobom starszym oraz ich opiekunom, to myślę, że porady na temat tego jak radzić sobie ze stresem przydadzą się znacznie szerszemu gronu odbiorców. Nie będę Wam przedstawiać rad, które przeczytałam gdzieś w jakieś książce, chciałabym Wam bardziej przedstawić to, co działa zarówno w moim życiu jak i w życiu moich zestresowanych znajomych. Jak więc radzić sobie ze stresem? Oto kilka porad:

1. Zaplanuj swój odpoczynek.

Znacie to uczucie, kiedy podczas urlopu jesteście myślami w pracy? To żaden odpoczynek. Umów się sama ze sobą i zapisz sobie w kalendarzu czas wyłącznie dla siebie. To tak, jak umawiasz się do fryzjera lub na wizytę do lekarza. Twój umysł będzie się cieszył na myśl o zbliżającym się czasie na wypoczynek. Jeśli nie zaplanujesz tego czasu dla siebie, to wówczas pojawi się mnóstwo wymówek,     bo kto posprząta po kolacji lub odpisze na wiadomości? Traktuj siebie jak najlepszego przyjaciela i poświęć sobie trochę czasu. Nawet 30 minut dziennie potrafi wiele zmienić. W tym czasie obejrzyj ulubiony serial, wypij spokojnie kawę lub weź kąpiel.

 

odpoczynek2. Naucz się zarządzać czasem.

Często bierzemy na siebie zbyt wiele i potem nie wyrabiamy się z ilością zadań jakie chcieliśmy zrobić. Wtedy pojawia się stres, bo znów z czymś nie zdążyłam. Jest tak wiele rzeczy, które chcemy zrobić, a doba ma tylko 24h. Ja zawsze miałam poczucie winny, gdy oglądałam ulubiony serial, miałam wciąż kilka rzeczy na liście spraw do załatwienia, a naprawdę nie miałam energii na zrobienie czegoś innego. Dopiero z czasem zrozumiałam, jak ważny jest odpoczynek i umiejętne planowanie zadań. Często wydaje się nam, że dana czynność nie powinna trwać długo, a potem wlecze się przez kilka godzin. Planując więc swoje zadania wyciągnij dużą kartkę/kalendarz i zapisz wszystkie daty i godziny, spotkania, których nie możesz przesunąć. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować inne czynności, bo wiesz co i gdzie danego dnia masz zrobić oraz zaoszczędzisz czas na zastanawianiu się “coś miałam dziś zrobić,       ale nie pamiętam co.” Następnie zobacz czy przebywając w danej okolicy możesz przy okazji załatwić inną sprawę. Na przykład, jeśli wiem, że wizytę u lekarza mam w miejscu blisko poczty, to od razu zapisuje sobie co mam tam kupić/wysłać.

Pamiętaj aby stawiać sobie realistyczne cele: bardziej realnym jest to,                     że przeczytasz jeden rozdział danej książki każdego dnia i skończysz ją w tydzień niż gdy wpiszesz sobie na liste, że w środe przeczytasz całą książkę.

Ponieważ życie jest pełne niespodzianek i nagle może okazać się, że trzeba zmienić plany, zadbaj o to, aby  nie planować wszystkiego co do minuty.  Pamiętaj także, aby w Twoim kalendarzu umieścić spotkanie ze znajomą lub czas przeznaczony wyłącznie dla siebie.

 

zarzadzac-swoim-czasem-78--1

 3. Uprawiaj sport.

Wielokrotnie słysze, że ludzie nie mają czasu, aby uprawiać sport lub nie robią tego, bo są zbyt zmęczeni lub po prostu nie lubią ćwiczyć. Sama wpadłam w pułapkę tego myślenia i nie ćwiczyłam, bo byłam zmęczona po pracy. Później jednak odkryłam, że po poświęceniu 30 minut na ćwiczenia (joga, bieganie) mam dużo więcej energii na wykonanie dalszych zajęć, czuję się lepiej (bo podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia). Także, gdy czujesz się zmęczony, to nie sięgaj po następną filiżankę kawy, tylko zrób kilka skłonów, przysiadów lub pobiegaj. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnisz też swój organizm i znacznie lepiej będzie on radził sobie ze stresem.

yoga4. Stosuj właściwą dietę.

Jednym z moich problemów w sytuacjach, gdy przeżywałam silny stres było to, że kompletnie zapominałam o jedzeniu. Są też ludzie, którzy mają wręcz przeciwną sytuację. W chwilach ogromnego napięcia jedzą dużo i byle co. Nasz organizm, aby radził sobie z wyzwaniami, potrzebuje dużo wartości odżywczych. Nawet, gdy nie jesteś głodny, zadbaj o to, aby regularnie i zdrowo jeść. Dieta bogata w magnez i witaminy z grupy B pomoże Ci w radzeniu sobie ze skutkami stresu, takimi jak na przykład drgania powieki lub skurcze nóg w nocy.

 

dieta

 5. Nie troszcz się o rzeczy, na które nie masz wpływu.

Ostatnio poczta zgubiła moją paczkę. Zrobiłam co mogłam, aby ją odzyskać, wykonałam kilka telefonów, wypełniłam kilka formularzy. Teraz wiem, że jest w drodze do mnie, ale nie mam wpływu na to kiedy dojdzie ani nie mogę przyspieszyć tego procesu. To stresująca sytuacja, bo paczka zawiera bardzo ważne dokumenty a zbliża się termin dostarczenia ich do urzędu,  ale wiem że nie mogę nic zrobić więc to czy będę się stresować czy nie, nie ma żadnego wpływu na to, co stanie się z przesyłką. Podobnie, nie zmienisz zachowania innych osób  w łatwy sposób, dlatego stresowanie się zachowaniem drugiej osoby jest tak naprawdę mszczeniem się na sobie za głupotę kogoś innego.

Myślę, że umiejętność nie zamartwiania się o rzeczy, na które nie mamy wpływu, najlepiej oddają słowa Marka Aureliusza:

“Boże, daj mi cier­pli­wość, bym po­godził się z tym, cze­go zmienić nie jes­tem w sta­nie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jed­no od dru­giego.”

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku radom Wasz stres będzie pod większą kontrolą.

 

indexPrzyjemnego weekendu!

Jeden Komentarz

  • Dominika Wrońska

    Bardzo zgrabnie skomponowana pigułka antystresowa 🙂 najbardziej przemawia do mnie punkt 5, ponieważ myślę że największym problemem jest rozróżnienie rzeczy na które mamy wpływ od tych z którymi niewiele lub nic nie możemy zrobić i dlatego często martwimy się czymś “na zapas”. Dla wielu osób pomocne stają się również techniki relaksacyjne, które bez problem można zastosować w niemal każdej sytuacji. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.