Ciekawostki,  Starzenie się

Jak starzeje się mózg?

brainUpływające lata wpływają nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale również na to, co dzieje się w naszym mózgu. Zanim omówimy zmiany zachodzące w mózgu osób, które mają chorobę Alzheimera, warto przyjrzeć się temu, jak starzeje się  mózg w przypadku normalnego starzenia się.
W procesie normalnego starzenia się najczęściej dochodzi do:

1. Niektóre obszary mózgu zaczynają się zmniejszać. 

Dotyczy to w szczególności kory przedczołowej. Kora przedczołowa (oznaczona na rysunku kolorem różowym) to część płata czołowego, która pełni niezwykle ważne funkcje: jest odpowiedzialna za m.in. myślenie abstrakcyjne, planowanie zachowania, oraz pamięć. Następstwem zmniejszenia się kory przedczołowej jest pogorszenie pamięci. Ten objaw sam w sobie nie jest powodem do zmartwienia, tylko jednym z objawów normalnego starzenia się.

2. Zmiany zakończeń nerwowych oraz zmiany dotyczące poziomu neuroprzekaźników.

Ze względu na te zmiany, przekazywanie informacji pomiędzy neuronami trwa dłużej, co wpływa negatywnie na szybkość przetwarzania informacji. Innymi słowy, zrozumienie zawiłego zadania może nam zająć więcej czasu.

3. Zmiany w tętnicach mózgowych.

Każdy mózg potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór tlenu może spowodować poważne osłabienie naszej zdolności zapamiętywania i jakości myślenia. Niestety, wraz z wiekiem może dojść do zwężenia tętnic, co z kolei ogranicza transport tlenu do mózgu. Również niektóre choroby mogą powodować niedobór tlenu w mózgu (np. problemy z tarczycą, miażdżyca, anemia), dlatego ważne jest, aby o niepokojących symptomach porozmawiać z lekarzem.

4. U niektórych osób mogą pojawić się złogi amyloidu.

Amyloid to białko, które uważane jest za przyczynę powstawania choroby Alzheimera. Jego niewielkie ilości w mózgu nie są groźne. Badania dowodzą, że biało to jest „wypłukiwane” z naszego mózgu podczas snu. Dlatego też, odpowiednia ilość i jakość snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia.

Jaki wpływ mają wyżej wymienione zmiany na nasze funkcjonowanie? Niektóre osoby mogą zauważyć powolny spadek ich zdolności do uczenia się nowych rzeczy lub przypominania sobie informacji, np. nazwisk osób z którymi nie utrzymujemy kontaktu na co dzień. W porównaniu z osobami młodszymi, osoby starsze gorzej wypadają w testach na czas. Co ciekawe, jeśli da się im więcej czasu, również mogą poprawnie wykonać zadania. Co więcej, wraz z wiekiem nasz zasób słownictwa jest lepszy, więc osoby starsze lepiej radzą sobie w zadaniach wymagających używania słów niż liczb.

Starzenie się jest procesem nieuniknionym, jednak jest kilka sposobów na to, aby nasz mózg funkcjonował sprawnie jak najdłużej.

Aby utrzymać nasz mózg w jak najlepszej kondycji zaleca się:

1. Przeprowadzać regularne badania lekarskie w celu wykluczenia chorób chronicznych, np. choroby serca, cukrzyca.
2. Systematycznie uprawiać ćwiczenia fizyczne.
3. Zdrowo się odżywiać.
4. Ćwiczyć pamięć poprzez rozwiązywanie różnych łamigłówek, rebusów, itp.
5. Utrzymywać kontakty społeczne ze znajomymi, rodziną (z tymi członkami rodziny, których lubimy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.